AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kenevir çıkışı! Tekrar üreteceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kenevir çıkışı! Tekrar üreteceğiz
9 Ocak 2019, 18:31

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde açılışı yapılan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yerel Yönetimler Sempozyumu'nda konuştu, önemli açıklamalarda bulundu.

Hemen her gün bir başka ülkeden FETÖ mensuplarına yönelik operasyonlar ve işlemler için işbirliği çağrısı aldıklarını belirterek Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyada saklanacak hiçbir yerleri kalmayana kadar peşlerinden gideceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının bir bölümünde de son günlerin gündemi olan plastik poşet konusuna değindi, kenevir üretiminin Türkiye’de yok edildiğini söyledi.

“Plastik poşetlere savaş başlattık”

Sıfır Atık Projesi konusunda yerel yönetimlerin ısrarlı olması gerektiğini savunan Erdoğan, “Biz plastik poşetler, benzeri birçok ürünlerle ilgili olarak bir savaş başlattık. Malum 500 yıl, bin yıl toprak bunu eritemiyor. Buna karşı bir savaş. Bu savaşımızı kararlı bir şekilde başlattık.

Hatırlıyorum, anacığım evde file dokurdu. File ile gider alışverişi yapar gelirdik. Fileyi hemen atmıyorsun, tekrar alışverişe gidiyorsun. Bunun toprakla bir dostluğu var atacak olsan bile. Bunlar kenevirden yapılıyor, ülkemizde keneviri yok ettik.

Tekrar kenevir üreteceğiz!

Benim memleketim Rize’de kenevir vardı, kenevirden fanila, atlet dokurlardı teri emmesi için. O bize dost görünen düşmanlar ülkemden, Rizemden keneviri söküp aldılar. Biz şimdi keneviri dışarıdan ithal ediyoruz. Kenevire dayalı yapılması gereken bazı şeyler varsa ithal ürünlerle yapıyoruz. Bu alanda Gıda Tarım Bakanlığımız bir çalışmanın içine giriyor ve bu adımları atacağız, yeniden bunu üreteceğiz.

Biz 31 Mart kampanyasında file kullanalım, bez torba kullanalım, bu bez torba ile file ile biz kampanyamızı yapalım, asla naylon poşet kullanmayalım. Birilerinin bir yerden bu işi başlatması lazımdı, bu da kime yakışır, eğer biz bu işi savunuyorsak bize yakışırdı.

Güzel olacak, şık olacak. Olur ya belki birileri bir yerlerde naylon poşetlerle piyasaya çıkabilirler. Birbirimizden bunların ayırt edilmesi bakımından önem arz ediyor. 31 mart yerel seçimlerinin büyük önemi var” diye konuştu.

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.