Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Hasat Bayramı mesajları!

27 Temmuz 2020, 00:41
Paylaş
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Hasat Bayramı mesajları!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendi sesiyle hazırlanan videolarla üreticilerin Hasat Bayramı’nı kutladı, tarımsal üretime dair önemli mesajlar verdi.

Türkiye’nin üreticilerinin Hasat Bayramı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajlarıyla kutlandı.

“Hasat Bayramı kutlu olsun”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarımsal üretime dair görüntülerin eşliğinde tarımdaki gelişmeleri kendi sesiyle anlattığı videoların ilki, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının twitter hesabından paylaşıldı.

“Ülkemizin kalkınmasında, ekonomimizin büyümesinde, üretim ve verimliliğin artırılmasında alın teri olan çiftçilerimizin Hasat Bayramı kutlu olsun” başlığıyla yayımlanan videoda üreticilerin Hasat Bayramı’nı kutlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Hasat, çiftçimizin bir yıllık emeğinin, alın teri ve bekleyişinin semeresini topladığı bir bayramdır. Sizler, bugün sadece tarlanızdaki ürünün hasadını yapmıyorsunuz, aynı zamanda her anı sabırla, tevekkülle geçirilen bir senelik çalışmanın neticesini de alıyorsunuz. Sizler bugün Rabb'imizin insanın istifadesine sunduğu toprağın, güneşin, suyun bereketine bir kez daha şahitlik ediyorsunuz. İşte böyle bir günde Türkiye'nin dört bir yanındaki üreticilerimizin Hasat Bayramı'nı gönülden tebrik ediyorum.”

İletişim Başkanı Altun da twitter hesabından paylaştı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da twitter hesabından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hasat Bayramı kutlamasına ilişkin bir diğer videoyu, “Her bir karış toprağımızı alın teriyle sulayan, her bir karış toprağımızda emeği olan çiftçilerimizin hasat bayramı kutlu olsun. Hasatınız bereketli olsun” başlığıyla paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, video mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Tarım ve ormancılıkta ülkemizi kendi kendine yeterli olmanın ötesinde, çok önemli bir ihracatçı haline getirmek için çalışıyoruz.

Son iki yılda toplam bitkisel üretimimizi 8 milyon ton ilave artışla 123 milyon tona yükselttik.

Bu çerçevede hayata geçirdiğimiz projeler ve başlattığımız uygulamalar sayesinde tarımsal hasılamızı yüzde 45 artışla 275 milyar liraya çıkardık.

Tarımsal ihracatımızı son iki yılda 1 milyar dolar ileriye taşıyarak 18 milyar dolara yükselttik.

Çiftçimize verdiğimiz desteği son 2 yılda yüzde 52 artırarak 2018 yılında 14,5 milyar liraya, 2019 yılında 16,1 milyar liraya, 2020 yılında ise 22 milyar liraya çıkardık.

“DİTAP, sözleşmeli tarımda devrim niteliğinde bir proje”

Sözleşmeli tarımsal üretimde devrim niteliğinde bir proje olan Dijital Tarım Pazarı projesini hayata geçirdik.

Coğrafi işaret tescili için şu anda başvuruda bulunan 112 tarım ve gıda ürünümüzün daha belge almasını sağlayarak bu kapsamdaki ürün sayımızı 387’ye ulaştırdık.

Ekilmeyen hazine arazilerini üretime kazandırmak amacıyla 24 ilimizde çiftçilerimize tohumun yüzde 75’ini hibe olarak verdik.

Sertifikalı tohum üretimini yüzde 7 artırmak suretiyle 1 milyon 134 bin tona ulaştırdık. Milli ve yerli tohumculukta atadan toruna tohum seferberliğini başlattık.

Türkiye’nin dört bir yanındaki üreticilerimizin Hasat Bayramı’nı gönülden tebrik ediyorum.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.