Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan enflasyon ve büyüme mesajları!

4 Kasım 2021, 11:07
Paylaş
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan enflasyon ve büyüme mesajları!

Türkiye 2023 Zirvesi’ne bir video mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel enflasyon, bugün insanlığın karşı karşıya bulunduğu en ciddi sorundur. Temel gıda ve emtia fiyatlarında yaşanan fahiş artışlar, salgının en fazla mağdur ettiği toplum kesimlerinin yükünü daha da ağırlaştırıyor. Küresel ölçekte bozulan ekonomik dengelerin yol açtığı maliyetleri içeriye en az şekilde yansıtmak için gereken tedbirleri alıyoruz” dedi. Erdoğan, uluslararası kuruluşlar yüzde 9 tahmininde bulunsalar da yılsonu itibarıyla çift haneli büyüme olacağı mesajını da verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Turkuvaz Medya tarafından düzenlenen Türkiye 2023 Zirvesi’nin açılışına gönderdiği video mesajla, enflasyon ve büyüme başta olmak üzere ekonomideki gelişmeler konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajları şöyle:

“Dünyamız oldukça sancılı geçen 2 yılın ardından korona virüs salgını ile mücadelesini artık daha ümitvar bir şekilde sürdürüyor. Başta sağlık, ulaşım, eğitim ve ticaret olmak üzere birçok alanda kademeli normalleşme adımlarının atılmaya başladığını görüyoruz. Küresel ekonomi geçen sene yaşadığı daralma sonrasında tekrar eski ritmine kavuşurken, üretim ve ihracat da artıyor, insan hareketliliğinin yeniden başlaması ile birlikte turizmde de hızlı bir toparlanmaya şahit oluyoruz.

“Küresel enflasyon, en ciddi sorun”

Aşılamada ve tedavi yöntemlerinde kazanılacak mevziye bağlı olarak inşallah bundan sonraki sürecin çok hızlı gelişeceğine inanıyoruz.

Ancak insanlık salgının sağlık boyutuna dair meseleleri çözdükçe bu sefer salgın kaynaklı farklı sorunlarla yüz yüze geliyor. Küresel enflasyon, tıpkı geçen seneki ekonomik durgunluk gibi bugün insanlığın karşı karşıya bulunduğu en ciddi sorundur.

“Gıda ve emtia fiyatlarındaki fahiş artışlar, toplum kesimlerinin yükünü ağırlaştırıyor”

Tedarik zincirlerinde meydana gelen kırılma sebebiyle boş kalan raflar da, yine bu döneme damga vuran gerçeklerden biri. Temel gıda ve emtia fiyatlarında yaşanan fahiş artışları salgının en fazla mağdur ettiği toplum kesimlerinin yükünü daha da ağırlaştırıyor. Bu durum özellikle Batı ülkelerinde ırkçılığın, İslam düşmanlığının ve yabancı karşıtlığının da artmasına yol açıyor. Ekonomimizi, insanımızı ve yurt dışındaki vatandaşlarımızı da etkileyen bu tehditler karşısında Türkiye olarak kendi önceliklerimiz, kendi çıkarlarımız ve hedeflerimiz çerçevesinde politikalar üretiyor ve yürütüyoruz.

Geçen sene salgın dolayısıyla birçok gelişme ülke aldığı sert tedbirlerle ekonomide kontak kapatırken, biz böyle bir yola başvurmadık. Bir taraftan salgın tedbirlerine riayet ederken, diğer taraftan da stratejik sektörlerimiz başta olmak üzere üretim süreçlerimizi devam ettirdik. Üreten, istihdam eden, ihracat yapan, yatırım yapan insanlarımızı bu zor dönemlerinde yalnız bırakmadık. Verdiğimiz destek ve teşviklerle yeni fabrikaların kurulmasını sağladık.

Yıl sonunda çift haneli büyüme mesajı

Böylece ülkemiz 2020’de yüzde 1,8 büyürken, bu yılın ilk iki çeyreğinde yüzde 7,2 ve yüzde 21,7 büyüme oranlarıyla yükseliş trendini sürdürdü. İhracatta tarihimizde ilk defa 212 milyar dolar seviyesini aşarak, önemli bir rekora imza attık.

Uluslararası kuruluşlar yüzde 9 tahmininde bulunsalar da, biz yılsonu itibarıyla çift haneli büyüme rakamlarına ulaşacağımızı düşünüyoruz.

“Maliyetleri içeriye en az şekilde yansıtmak için tedbirler alıyoruz”

Elbette büyük hedeflere odaklanırken, burnumuzun dibindeki sorunlara da asla gözümüzü kapatmıyoruz. Vatandaşımızın her birinin yaşadığı sıkıntıların ve zorlukların farkındayız. Salgın nedeniyle küresel ölçekte bozulan ekonomik dengelerin yol açtığı maliyetleri, içeriye en az şekilde yansıtmak için gereken tedbirleri alıyoruz.

Tarım ürünlerinde oldukça yüksek alım fiyatları belirleyerek, çiftçimizi ve üreticimizi korumaya çalıştık. Kamudaki işçi ve memurların ücretlerinde yaptığımız artışlarla da çıtayı bir hayli yüksek tuttuk. Elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki maliyet satış oranlarında devlet olarak ciddi seviyede sübvansiyon yapıyoruz. Sosyal yardım sistemimizi etkin şekilde işleterek geliri olmayan ve çok düşük gelirli vatandaşlarımıza destek oluyoruz. Kerim Devlet anlayışımızın tezahürü olan bu politikalara önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz.

Her krizin aynı zamanda yeni fırsatlara kapı araladığı gerçeğine uygun şekilde, felaket tellallarına prim vermeden, gözlerimizi hedeflerimizden bir an olsun ayırmadan Türkiye’yi üretim, ihracat, yatırım ve istihdam temelleri üzerinde yükseltmeyi sürdüreceğiz.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.