Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan en büyük öğrenci affı müjdesi! Öğrenci affı ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor?

16 Haziran 2022, 12:08
Paylaş
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan en büyük öğrenci affı müjdesi! Öğrenci affı ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor?
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan en büyük öğrenci affı müjdesi! Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, ‘Yüksek lisans, lisans, doktora seviyesindeki öğrencilere belirli şartlarda okullara dönüş yolunu açıyor.’ dedi. Peki, Öğrenci affı ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor? Öğrenci affı 2022 ne zaman çıkacak? Detaylar haberimizde...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı açıklamada, ‘Yüksek lisans, lisans, doktora seviyesindeki öğrencilere belirli şartlarda okullara dönüş yolunu açıyor.’ dedi. Peki, Öğrenci affı ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor? Öğrenci affı 2022 ne zaman çıkacak? Detaylar haberimizde...

Eskişehir'de öğrenci affı hakkında açıklamalarda bulunan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, ‘Bu konuda karar alma, bir kanun, kanuni düzenleme ve bir hukuki mevzuat düzenleme yetkisi meclisindir.’ demişti. Konu hakkında yeni açıklama ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.

ÖĞRENCİ AFFI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı açıklamada, ‘Konuşmamın hemen başında tüm gençlerimize bir müjde vermek istiyorum. Üzerinde çalıştığımız ve kamuoyunda öğrenci affı diye bilinen teklifi önümüzdeki günlerde Meclisimizin takdirine sunuyoruz. Yüksek lisans, lisans, doktora seviyesindeki öğrencilere belirli şartlarda okullara dönüş yolunu açıyor.’ dedi.

ÖĞRENCİ AFFINDAN KİMLER YARARLANACAK?

Aftan yararlanabilecek toplam öğrenci sayısının 4 milyon 200 binden fazla olduğu belirtildi. Ancak aftan henüz kimlerin yararlanacağı net olarak bilinmiyor. Öğrenci affı lisans ve yüksek lisans öğrencilerini kapsayacak.

ÖĞRENCİ AFFI NEDİR?

Türkiye’de Yükseköğretim öğrencileri için ceza afları, çeşitli nedenlerden dolayı yükseköğretim kurumlarıyla ilişikleri kesilmiş öğrencilerin geri kazandırılması anlamına geliyor.

ÖĞRENCİ AFFI ŞARTLARI:

  • Disiplin cezası almama
  • Kendi isteğiyle okuldan ayrılma
  • İzinli/Kayıt dondurma
  • 667 sayılı KHK ile yükseköğretim kurumunun kapatılması
  • Dört yıl üst üste katkı payı veya öğrenim ücretinin ödenmemesi ile kayıt yenilenmemesi nedeniyle ilişik kesme.
  • Bilimsel hazırlık sınıfında başarısızlık
  • Tezinin intihalden dolayı iptal edilmesi
  • Azami Sürenin Dolması Nedeniyle İlişik Kesme
  • Yabancı dil hazırlık sınıfında başarısızlık

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.