AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bir müjde de KKTC’ye!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bir müjde de KKTC’ye!
16 Temmuz 2021, 16:44

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Temmuz kutlamalarına katılım için gerçekleştireceği KKTC ziyaretinde bir müjdesi olacağını söyledi. Erdoğan, “Kuzey Kıbrıs'a müjdesini orada parlamentoda vermek istiyoruz, şimdi verirsem yanlış olur, güzel bir adımımız var, ön çalışmalarını bitirdik. Gerek Ada'ya gerekse tüm dünyaya dünya barışının tesisi için mesajlarımız olacak" diye konuştu.

Cuma namazını Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde kılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

KKTC’ye müjde sözü!

KKTC'ye yapacağı ziyarete ilişkin bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Temmuz Pazartesi günü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne seyahat edeceklerini, geniş bir heyetle bu seyahati gerçekleştireceklerini ifade etti.

Birinci gün Kuzey Kıbrıs Parlamentosu’nda milletvekillerine hitapları olacağını vurgulayan Erdoğan, “Bunun yanında yine Kuzey Kıbrıs'a müjdesini orada parlamentoda vermek istiyoruz, şimdi verirsem yanlış olur, güzel bir adımımız var, ön çalışmalarını bitirdik. Salı günü de yine Kuzey Kıbrıs'ta malum her yıl yaptığımız törenlerimiz var. Törenlerimizi de orada geniş bir heyetle yapmak suretiyle salı akşamı tekrar yurda döneceğiz. Temennim odur ki bu yılki merasimlerimizle en güzel şekilde, gerek Ada'ya gerekse tüm dünyaya dünya barışının tesisi için mesajlarımız olacak" diye konuştu.

Seyahat kapsamında mevkidaşı ile ikili görüşme yapacağını, heyetler arasında da görüşmelerin gerçekleştireceğini belirten Erdoğan, böylece de bu seyahati verimli hâle getireceklerini kaydetti.

Rize’deki sel felaketi

Bir gazetecinin, "Rize'de ve sonrasında Almanya'da sel felaketi yaşanıyor. Almanya'da çok sayıda vatandaşımız yaşıyor. Bir bilgi var mı? Sayın Merkel ile yardımlaşma konusunda bir görüşmeniz oldu mu?" şeklindeki sorusuna ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu cevabı verdi:

" Almanya'dan böyle bir talep söz konusu değil. Ama felaketin boyutunun Almanya'da çok çok büyük olduğu aldığımız bilgiler ışığında. Maalesef Rize'deki sel felaketinde de kendi ilçem de dâhil olmak üzere şu an itibarıyla iki kaybın dışında, altı vefatımız var. Üç bakanımız orada, sürekli kendileriyle irtibat hâlindeyim. Valimiz ile irtibat hâlindeyim. Yoğun bir şekilde AFAD'ımızın çalışması var. Tüm iş makinalarıyla oradaki çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Ölenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Rabbim bu tür felaketlerden bizleri muhafaza buyursun diyorum."

“Çay bahçeleri, azotun yağmurla balçığa dönüşmesiyle kayıyor”

Doğu Karadeniz'in her zaman bu tür felaketlerle karşı karşıya olduğunu dile getiren Erdoğan, "Çünkü bol yağmur alan bir ilimiz. Bundan da biliyorsunuz saatte 202 metreküp orada yağmur aldı. Bununla karşı karşıya kaldı. Tabii çay bitkisi aynı zamanda gübreleme tekniği sebebiyle de aldığı o yağmurla gübrenin, yani azotun özellikle bir balçığa dönüştüğü bir bitki. Tabii bu balçığa dönüşmesi de dikey bir kök olmadığı için, yatay olduğu için onlar hep birlikte aşağı doğru iniyor. Ağaçlama çay arasında yok. Eskiden dikey köklü ağaçlarımız var. Şimdi o ağaçlar artık kalmadı. Çünkü o ağaçlar söküldü. Onların yerine çaylıklar yapıldı. Şu an itibarıyla da bütün bu çaylıkların kendi dayılarımın evlerinin altındaki yerler de dâhil olmak üzere onlar da kaydılar. Ciddi manada onlarda da zararlar söz konusu. Tabii temennimiz cana bir şey gelmesin" ifadelerini kullandı.

Hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına sabır dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün imkânlarla ne gerekiyorsa yerine getireceklerini söyledi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.