Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Stokçuluk cezaları yükseltilecek”

10 Mayıs 2022, 00:23
Paylaş
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Stokçuluk cezaları yükseltilecek”

“Vatandaşlarımızı açgözlü piyasa cambazlarının fiyat oyunlarına kurban etmeyeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha yerleştireceğiz. Stokçuluk ve fiyatları etkilemeyle ilgili cezaları da caydırıcılık temelinde yükseltiyoruz” dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) 32. Kuruluş Yıl Dönümü Programı ve Türkiye’nin Gücü Ödülleri törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, ilk ve tek sefere mahsus “Türkiye’nin Gücü Özel Ödülü”  verildi.

“Aşırı yüksek enflasyon, herkesin ortak sorunu”

Törendeki konuşmasında Dünyada korona virüs salgını sonrası oluşan ekonomik sorunları hatırlatan Erdoğan, salgının özellikle ekonomide arz talep dengesini alt üst ettiğini, küresel ticaretin işleyişini bozduğunu, emtia ve enerji fiyatlarında ciddi artışlara sebep olduğunu söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu olumsuz küresel ekonomik görünüm, Ukrayna ve Rusya arasında sıcak çatışmaların başlamasıyla daha da kötüleşti. Örneğin 2022 Mart ayı itibariyle Avrupa’da doğalgaz fiyatları bir öncesi yıla göre yaklaşık yüzde 600 arttı. Yani 6 katına çıktı. Benzer fiyat yükselişleri gıdadan petrole kadar her alanda görmem mümkün. Katlanarak artan enerji gıda ve hammadde fiyatları ne yazık ki tüm dünyada enflasyonu körüklüyor. Aşırı yüksek enflasyon bugün Avrupa ve Amerika başta olmak üzere herkesin ortak sorunu haline gelmiştir. Enflasyon oranı ABD ve Almanya’da son 40 yılın, Fransa’da son 36 yılın, İngiltere’den son 30 yılın zirvesine ulaşmıştır. Birçok ülkede üretim yavaşlamakta, istihdam düşmekte, bütçe açıkları ve kamu borçluluğu rekora koşmaktadır.

“Rasyonaliteden uzak fiyatlandırma alışkanlığı”

Elbette tüm bu olumsuz gelişmelerden Türk ekonomisi de ister istemez etkileniyor. Üstelik biz bir de kur baskısı ve eskiden beri en önemli sorunuzum olan rasyonaliteden uzak fiyatlandırma alışkanlığı ile mücadele ediyoruz. Bilhassa artan enerji ve hammadde maliyetlerinin sanayicilerimiz üzerinde ciddi baskı oluşturduğunun farkındayız. Piyasa fiyatlarında oluşan şişmenin de temel bahanesi petrol ve enerji fiyatlarındaki aşırı dalgalanmadır. Ancak enerji fakiri olan bir ülke Türkiye. Buna rağmen kullanıcılara yansıyan fiyat bakımında Avrupa dahil en düşük enerji maliyeti Türkiye’dedir. Hükümet olarak vatandaşımızın ve işletmelerimizin kesintisiz enerjiye en uygun fiyatlarla erişimi için tüm imkanları seferber etmiş durumdayız. Kendi kaynaklarımızdan enerji üretimi teşvik ediyoruz.”

“Milletimizin aşına kan doğrama peşinde koşan fırsatçılar var”

Fahiş fiyat artışlarıyla mücadeleye devam edeceklerinin altını çizen Erdoğan, “Vatandaşımızın özelikle belini büken fahiş artışların bir kısmının ekonomik gerçeklerle bağlantısının bulunmadığını da elbette biliyoruz. Serbest piyasa ekonomisi sınırları içerisinde kazanmak yerine gayri ahlaki yöntemlerle milletimizin aşına kan doğrama peşinde koşan fırsatçıların olduğunu da görüyoruz. Bakanlıklarımız ve diğer kurumlarımızla tamahkarlık yapanlara karşı mücadelemizi sürdürüyoruz. Son 20 yılda nasıl insanımız enflasyonu ezdirmediysek, aç gözlü piyasa cambazlarının fiyat oyunlarına da vatandaşımızı kurban etmeyeceğiz” dedi.

“Vatandaşlarımızın zor günler geçirdiğini biliyoruz”

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nın ardından da açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızın hayat pahalılığının yol açtığı sıkıntılar sebebiyle zor günler geçirdiğini biliyoruz. Bilhassa dar gelirli insanlarımızın alın güçlerindeki düşüşün farkındayız. Bir yandan enflasyonu dinleyecek tedbirleri alırken, diğer yandan da ücretlerde yaptığımız artışlarla alım gücündeki gerilemeyi telafi etmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede yılbaşında asgari ücretten işçi, memur ve emekli maaşlarına kadar geniş bir alanda ciddi artışlar yaptık. Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha iyileştireceğiz.

Ülkemizde eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye, tarımdan spora, tüm alanlarda Cumhuriyet tarihinin en iyi seviyesine çıkartmak için yaptığımız yatırımların meyvelerini toplama vaktidir. Bugün Türkiye enerji hariç dış ticaret fazlası veren, yani ihracatı ithalatını geçen bir ülke durumuna gelmiştir. Ancak enerji fiyatlarında 10 kata varan artışlar, sadece dış ticaret görünümünüzü bozmakta kalmıyor, ürün maliyetlerinde de ciddi artışlara yol açıyor. Bununla birlikte bazı ürünlerdeki fiyat artışları ne enerji fiyatlarındaki yükselişlerinde, ne döviz kuruyla ne enflasyonla izah edilmeyecek seviyelerdedir.”

“Stokçuluk ve fiyatları etkilemeyle ilgili cezaları yükseltiyoruz”

Üretim ve satış tekelinin söz konusu olduğu ürün ve hizmetlerdeki dengesiz fiyatlamalara karşı mücadele edildiğini bildiren Erdoğan, “Denetimleri, sıkılaştırdık. Üretici ve tüketici arasındaki ilişkiyi en sağlıklı zemine oturtma amacıyla hazırladığımız hal, perakende ve elektronik ticaret kanunlarıyla ilgili çalışmalar bitmek üzeredir. Stokçuluk ve fiyatları etkilemeyle ilgili cezaları da yeniden düzenliyoruz. Bu tür suçlara verilen cezaları caydırıcılık temelinde yükseltiyoruz. Ayrıca, üretim maliyetlerini dengeleyerek arzı arttırmaya ve böylece fiyatları istikrara kavuşturmaya yönelik hazırlıklar yürütüyoruz. Türkiye'yi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayla büyütme politikamızın başarıya ulaşacağından asla şüphe etmiyoruz” diye konuştu.

Konut finansmanı için 3 ayrı paket

Konut finansmanı konusunda 3 ayrı paketi milletin hizmetine sundukları müjdesini de veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, birinci paketle ilk defa ve tek konut sahibi olacak kişilere 2 milyon liraya kadar değere sahip birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0.99 faizli konut kredisi sağlanacağını bildirdi. Birinci ve ikinci el konutları kapsayan ikinci paketten, konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların Merkez Bankası’na satılarak karşılanması şartıyla alınacak konutlar yararlanabilecek. Konut değeri 2 milyon lirayla sınırlı bu paket, 10 yıla kadar vadeli aylık yüzde sıfır, 89 faizli konut kredisi içeriyor. İnşaat sektörüne yönelik üçüncü paketle, Mayıs ayı başı itibariyle asgari yüzde 40’ı tamamlanmış ve asgari yüzde 50’si satılmamış inşaat projelerinin bir an önce tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık bir kaynak sağlanacak. Bir yıl boyunca konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalar, belli bir rakama kadar ve 36 ay vadeyle bu finansmandan yararlanabilecek. Böylece inşaat halindeki projelerin hızla tamamlanarak kısa vadede konut arzının artması, böylece fiyatların dengeye gelmesi hedefleniyor.

Ayrıca düşük gelir grubundaki vatandaşları ev sahibi yapmaya yönelik sosyal konut projeleri için TOKİ’ye 30 milyar liralık finans sağlanacak. Bu yolla edinilen konutların 5 yıl süreyle satışına izin verilmeyecek.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.