Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Pakistan-Hindistan gerginliğini değerlendirdi

2 Mart 2019, 18:40
Paylaş
Cumhurbaşkanı Erdoğan Pakistan-Hindistan gerginliğini değerlendirdi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan-Hindistan geriliminde tansiyonu düşürmek için her şeyi yapmaya hazır olduklarını belirterek “Gerilimi tırmandırmanın, yangına körükle gitmenin hiç kimseye bir faydası yoktur. İnşallah Türkiye’nin diplomatik çabaları ile bu sıkıntılı dönemin kısa sürede atlatılacağını düşünüyorum” dedi.

Rize Mitingi sonrasında helikopterle Trabzon’a geçen Erdoğan, Atatürk Alanı’nda Trabzonlular’a seslendi. “Sana sevdalıyız Trabzon. Seni uzaktan sevmek olur mu Trabzon” diye konuşmasına başlayan Erdoğan, “Bugüne kadar siz bize sahip çıktınız biz de sizin emanetine sahip çıktık. Siz dağ gibi bizim arkamızda durdunuz. Milletimizin birliğine kast edenleri tek tek hezimete uğrattık.

Cudi’de, Gabar’da inlerine bastık, Kandil’de Tendürek’te inlerine girdik kovalıyoruz, kovalayacağız. Kar kış demeden, kar tipi demeden bütün askerlerimizle, komandolarımızla birlikte, bakanımızla, onlarla hep birlikte, savunma bakanımız, kuvvet komutanlarımızla onlarla birlikte hep birlikte yürüdük yürüyeceğiz.

Onlar kaçacak biz kovalayacağız. Durmak yok yola devam o kadar. Bu ülkede bizim milletimizin huzuruna kast edenleri evelallah yok edeceğiz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Pakistan-Hindistan gerginliğini nasıl değerlendirdi?

Konuşmasında Pakistan-Hindistan arasındaki gerilime de değinen Erdoğan, şunları söyledi:

“Önceki gün uçak krizi sonrasında kardeş ülke Pakistan’ın Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile görüştüm. Hindistan ile Pakistan arasındaki geriliminin nasıl düşürebileceğimizi istişare ettim. Biliyorsunuz Pakistanlı kardeşlerimizin bizim milletimizin kalbinde çok ayrı yeri var. İstiklal Harbi’nde vatanımızın bağımsızlığı için gönderilen yardımları, özgürlük şiirlerini asla unutamayız.

“Pakistan hep yanımızda oldu”

Türkiye’de ne zaman dara düşse, ne zaman başı sıkışsa deprem felaketinden terörle mücadeleye kadar kardeş Pakistan hep yanımızda oldu. Ülkemizin hep Pakistan ile hem Hindistan ile samimi, yapıcı, yoğun ve çok yönlü ilişkileri bulunuyor. Sağ olsun Pakistanlı kardeşlerimizde Türkiye’nin bu müstesna konumunu takdir ediyor, sorunun çözümü için bizden destek bekliyorlar.

Biz de kendilerine tansiyonu daha da düşürülmesi konusunda üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu ifade ettik. Pakistanlı kardeşlerimizin dün rehin aldıkları Hindistanlı pilotu hüsnüniyet göstergesi olarak salıvermeleri takdire şayan bir adımdır. Gerilimi tırmandırmanın, yangına körükle gitmenin hiç kimseye bir faydası yoktur, olmayacaktır.

Temennimiz Hindistanlı dostlarımız da bu müspet adıma aynı şekilde mukabelede bulunmalarıdır. Bize düşen katkıları müdahaleleri yapmaya hazır olduğumuzu tekrar vurgulamak istiyorum. İnşallah Türkiye’nin de diplomatik çabalarıyla bu sıkıntılı dönemin kısa sürede atlatılacağına inanıyorum.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.