AramaArama
Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, orman yangınlarında gelinen noktayı açıkladı

7 Ağustos 2021, 00:01
Paylaş
Cumhurbaşkanı Erdoğan, orman yangınlarında gelinen noktayı açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 46 ilde 214 orman yangınından 202’sinin kontrol altına alındığını belirterek, “Ülkemizi asla çöle teslim etmeyeceğiz, kurak bırakmayacağız” dedi.

46 ilde 214 orman yangınından 202’sinin kontrol altına alındığını bildiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizi asla çöle teslim etmeyeceğiz, kurak bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından orman yangınlarına ilişkin son bilgileri paylaştı, geleceğe yönelik mesajlar verdi.

“Ülkemizi çöle teslim etmeyeceğiz, kurak bırakmayacağız”

Orman yangınlarını söndürme çalışmalarının, karadan ve havadan müdahale araçlarının sayısını sürekli artırarak yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü belirten Erdoğan, “Ülkemizi asla çöle teslim etmeyeceğiz, kurak bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın paylaştığı tabloya göre, 46 ilde çıkan 214 orman yangınından 202 tanesi kontrol altına alındı.

Devam eden orman yangınlarına; 18 amfibik uçak, 57 helikopter, 9 İHA, 850 arazöz ve su tankeri, 150 iş makinası ve 5250 personel tarafından müdahale ediliyor. Özel sektör ve STK’ların katkılarıyla yurt dışından temin edilen 4 uçak ve 1 helikopter de çalışmalara katılacak.

252 milyon fidan yıl sonuna kadar toprakla buluşturulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir diğer paylaşımında da şu ifadeleri kullandı:

“Yeşil Vatanı korumak için cansiparane mücadelemiz devam edecek. Anayasa’nın 169. Maddesi uyarınca yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir, bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık yapılamaz. Bütün ormanların gözetimi devlete aittir.

İktidarımız döneminde 5 milyar 400 milyon yetişmiş ağaç diktik. Geleceğe Nefes kampanyasıyla her vatandaşımız için 3 adet olacak şekilde toplam 252 milyon fidanı inşallah yıl bitmeden toprakla buluşturacağız.” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.