Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı: Temel gıdada KDV yüzde 1’e indiriliyor

12 Şubat 2022, 15:36
Paylaş
Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı: Temel gıdada KDV yüzde 1’e indiriliyor

Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında yeni ekonomik paketin açıklandığı toplantıya video konferans yoluyla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “KDV oranlarında değişiklik yapacak imzayı attık. Temel gıdada yüzde 8 olan KDV’yi yüzde 1’e indiriyoruz. Gıda sektöründen de yüzde 7 indirimle, toplamda yüzde 14 indirim yapılmasını milletimiz adına bekliyoruz” dedi. Erdoğan, enflasyonla mücadele timleri ile denetim seferberliği başlatılacağını da kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Programı’nda video konferans yöntemiyle, şu mesajları verdi:

KDV indirimi kararına, video mesajında imza attı

“Konuşmama başlarken, mal ve hizmetlere uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karar’da Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’ın yürürlüğe konulmasına, 3065 sayılı KDV Kanunu’nun 28’inci maddesi gereğince karar verilmiştir ve ben de şu anda imzamı atıyorum. Ve bunu inşallah yürürlüğe sokuyoruz, hayırlı olsun.

Türkiye’nin enflasyonla mücadelesinde önemli bir dönüm noktası olacak toplantınızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ülkemiz ekonomisini yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla ile büyütme yolunda kararlılıkla ilerliyoruz. Küresel ekonomi, enerji ve gıda başta olmak üzere emtia fiyatlarındaki aşırı yükselişin sancılarını finansal piyasalarda dengesizlik ve yüksek enflasyon olarak yaşamaktadır.

Elbette bu dalgalanmalar ülkemizi de etkilemektedir. Bir de buna Gezi olaylarından 15 Temmuz’a, oradan 2018’deki kur saldırısına kadar uzanan ağırlıklı kısmı dış kaynaklı Türk ekonomisine yönelik ekstra etkileri de etkilemek gerekiyor.

Ekonomimizi mahvetme tehditlerine kadar varan fütursuz saldırılara karşı, elimizdeki tüm imkanları kullanarak mücadele ettik. Geçtiğimiz yılın son aylarında yaşadığımız kur dalgalanmasının piyasalarda yol açtığı paniğin de ülkemiz ekonomisinin gerçekleriyle ilgisinin olmadığını, akıl ve vicdan sahibi herkes kabul edecektir. Açıkladığımız tedbir paketiyle bu dalgalanmanın önüne geçerek, kuru yeniden istikrara kavuşturduk.

Bu süreçte ortaya çıkan yüksek enflasyonunun etkilerini de 2022 yılı içinde büyük ölçüde ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.

Temel gıdada KDV indirimi müjdesi!

Enflasyonla mücadele topyekun bir kararlılığı, topyekun bir inancı, topyekun bir fedakarlığı gerektirir. Hükümet olarak biz bu konuda atmaya söz verdiğimiz adımları, birer birer hayata geçiriyoruz. Bugün de işte bu adımlardan birinin müjdesini sizlerle ve milletimizle paylaşmak üzere bir aradayız.

KDV sistemini sadeleştirme programımız kapsamında temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV’yi yüzde 1’e indiriyoruz. Bilindiği gibi un ve ekmekte KDV’yi zaten yüzde 1 olarak uyguluyoruz. Müjdesini sizlerle paylaştığımız yeni düzenlemeyle, gıda ürünlerinde devlet adına yüzde 7’lik bir indirim yapmış oluyoruz.

Hangi ürünlerde KDV yüzde 1 olacak?

Üstelik KDV’si yüzde 1’e inen ürünler, enflasyon sepetinde ciddi bir ağırlığa sahiptir. Bunlar; pirinç, makarna, et, balık, çay, kahve, su, süt ve süt ürünleri, peynir, yumurta, yemeklik yağlar, şeker ve şekerli ürünler, meyveler, sebzeler, kuruyemişler, bakliyat çeşitleri gibi insanlarımızın günlük hayatlarında sık tükettikleri gıdalardır.

Tüm bu ürünlerde yapılan vergi indirimi, aynı zamanda enflasyonla mücadelede önemli bir kazanım anlamına gelmektedir. Üretim, toptan ticaret ve perakende ticaret aşamalarının hepsini de kapsayan gıda ürünlerindeki KDV’yi yüzde 1’e indiren Cumhurbaşkanlığı düzenlemesini yarınki Resmi Gazete’de yayımlıyoruz ve az önce de huzurlarınızda imzayı attım. Bu düzenlemenin şimdiden ülkemize, milletimize, sektörlerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Enerjiden gıdaya kadar her alanda milletimizi enflasyona ezdirmeme sözümüzü yerine getirmek için ne gerekiyorsa yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası yolunda yürürken, hiçbir vatandaşımızın mağduriyetine izin vermiyoruz, vermeyeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da rehberimiz, ‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ ilkesi olacaktır.

“Gıda sektöründen de aynı oranda fedakarlık talep ediyoruz”

Enflasyonla mücadele kapsamında KDV’yi yüzde 1’e indirmemiz, otomatikman gıda ürünlerinde yüzde 7’lik indirim anlamına gelmektedir. Bu bizim yürütme olarak, hükümet olarak attığımız bir adımdır. Üretimiyle, toptanıyla, perakendesiyle gıda sektöründen de aynı oranda bir fedakarlık talep ediyoruz. Yani gıda ürünlerinde Pazartesi gününden itibaren yüzde 7 KDV ve yüzde 7 sektör indirimi olarak toplamda yüzde 7 bir indirim yapılmasını milletimiz adına bekliyoruz.

Aynı şekilde diğer tüm sektörlerden de bu düzeyde bir indirimi Pazartesi gününden itibaren doğrudan vatandaşlarımıza yansıtacakları bir yaklaşım görmek istiyoruz.

“Devletin yaptığı fedakarlığı ve üstlendiği yükü paylaşmak, milli bir görevdir”

Her rahmetin bir zahmeti, her nimetin bir külfeti olduğu gibi Türkiye’yi Dünya’nın en büyük 10 ekonomisi arasına sokma hedefimizin bedeli de şimdiden yapacağımız bu fedakarlıktır. İçinden geçtiğimiz şu kritik dönemde devletin yaptığı fedakarlığı ve üstlendiği yükü paylaşmak herkes için milli bir görevdir.

Hepimizin aynı gemide olduğunu unutmamalıyız. Türkiye gemisinin her kazanımı 84 milyonun ortak kazancı olduğu gibi, bu geminin gördüğü her zarar, aldığı her yara da ortak kaybımızdır.

“Herkesin enflasyonla mücadele safına katılmasını istiyoruz”

Umutlu olmamız, geleceğimize güvenle bakmamız için her türlü sebebe, her türlü araca, her türlü imkana sahibiz. Üretim çarkları harıl harıl çalışıyor. İstihdamda tarihimizde ilk defa 30 milyonu geçtik. İhracatımız her ay rekor tazeleyerek artıyor. Uluslararası yatırımcıların ülkemize olan ilgilerinde gözle görülür bir artış var. Baharla birlikte turizm ve inşaat sektörlerinde başlayacak büyük hareketliliğin işaretlerini şimdiden alıyoruz.

Tek yapmamız gereken, bu süreci milletimize enflasyona ezdirmeden geçirmektir. Bunun için enflasyonla mücadele safına herkesin katılmasını istiyoruz. Yaptığımız KDV indirimi de, sektörden beklediğimiz aynı orandaki indirim de aynı amaca yöneliktir.

Enflasyon mücadele timleri ile denetim seferberliği başlatılacak

Tabii üretim, toptan ve perakende gıda sektörlerinden sadece indirim arzumuzu ifade etmekle kalmıyorum. Aynı zamanda bir denetim seferberliği başlatıyoruz. İlgili bakanlıklarımız oluşturacakları enflasyonla mücadele timleri vasıtasıyla, gıda başta olmak üzere fiyatları makul izahı olmayan şekilde artırılmış ürünlerle ilgili sıkı denetimler yürüteceklerdir. İnşallah bu yönteme çok fazla gerek kalmadan hep birlikte enflasyonun üstesinden gelerek, ülkemizi Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı olan 2023’de yeniden tek haneli enflasyonla tanıştıracağız.

Hazine ve Maliye Bakanlığımızın koordinasyonuyla hayata geçirmekte olduğumuz Türkiye Ekonomi Modeli’nin içeride ve dışarıda giderek daha çok anlaşıldığı ve benimsendiği bir gerçektir. Bizim için iş dünyamızın desteği, her zaman olduğu gibi bugün de en çok önem verdiğimiz bir husustur. Sanayi üretiminden turizme kadar her alanda iş dünyamızın ortaya koyduğu gayretle 2021’deki başarılara ulaştık. Şimdi de enflasyonla mücadele programımızda iş dünyamızdan aynı samimi desteği bekliyoruz.

Bu duygularla, gıda ürünlerindeki KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’i inmesi kararımızın bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum. Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Kalın sağlıcakla…”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.