Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Gıdada stokçuluk yenilir, yutulur bir şey değil, cezalar artacak”

6 Aralık 2021, 19:48
Paylaş
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Gıdada stokçuluk yenilir, yutulur bir şey değil, cezalar artacak”

Her alanda stokçuluk olduğunu, ancak gıdada stokçuluğun yenilir, yutulur bir şey olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu andaki cezai müeyyide çok düşük. Mehmet Bey'e (Ticaret Bakanı Mehmet Muş) de söyledim, hazırlıklarınızı yapın, bu müeyyideyi onları rahatsız edici bir noktaya çıkaralım. Ondan sonra yine yapabiliyorsa yapsın bakalım stokçuluğu. Bedelini ağır ödeyecekler. Vatandaşımıza bu tür zulmü yapanlara biz 'Buyur yoluna devam et' diyemeyiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin davetine icabetle Yüksek Stratejik Komitesi’nin 7. Toplantısı’nı gerçekleştirmek üzere Katar’a hareketinden önce bir basın toplantısı düzenledi.

Asgari ücret: “İşçinin emeğine, işverenin de yatırım gücüne ihtiyacımız var”

Komisyonun çalışmalarına devam ettiği asgari ücrete ilişkin bir soru üzerine, yurt dışından dönüşte, görüşmelerde ne yapıldığını, tarafların tekliflerinin neler olduğunu göreceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Biz kesinlikle bu noktada işçimizi zora sokmayacağız. Asgari ücret noktasında da inşallah en uygununu, en ideal olanını gerek brüt gerek net, masaya yatırarak nihai kararımızı vereceğiz. Bu nihai kararla birlikte de temenni ediyorum ki sadece işçi kesiminin buradaki memnuniyeti değil, işverenin de bu alınan kararla memnun olması lazım. Çünkü hep söylüyoruz ya yatırım, istihdam, üretim, ihracat, büyüme... Şimdi bizim burada hem işçinin emeğine, işverenin de bu noktadaki yatırım gücüne ihtiyacımız var. Bu iki gücün ayakta durması bizim için büyük önem arz ediyor. İnşallah sadece bu dönemde alınacak karar değil, bir de önümüzdeki yıl seçim öncesi alınacak olan karar da var. Bütün bunları düşünerek bir karar vereceğiz. Bu kararla beraber yolumuza devam edeceğiz.”

“Gıdada stokçuluk yenilir, yutulur bir şey değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, fahiş fiyat konusunda yürütülen çalışmalara ilişkin soru üzerine de, en çok rahatsızlık duyduğu konunun stokçuluk olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Stokçuluk biliyorsunuz, Diyanet İşleri Başkanımın yanında bunu konuşmak bana düşmez ama bizim dinimizde de haramdır. Böyle bir şeye gidemezsiniz. Fakat görüyoruz ki stokçuluk yapanlar var, her alanda. Son zamanlarda otomotiv sektöründe bile stokçuluk var. Birçok kapalı otoparklara sıfır otomobiller depolanmak suretiyle onun da stokçuluğunu yapıyorlar.

Hele hele gıdada stokçuluk yenilir, yutulur bir şey değil. Onun için şu andaki cezai müeyyide çok düşük. Ben Mehmet Bey'e de söyledim, hazırlıklarınızı yapın, bu müeyyideyi onları rahatsız edici bir noktaya çıkaralım. Ondan sonra yine yapabiliyorsa yapsın bakalım stokçuluğu. Bu işin başka çıkar yolu yok. Bedelini ağır ödeyecekler. Sen mi stokçuluk yapıyorsun? Bunun bedelini ağır ödeyeceksin. Çünkü vatandaşımıza, hele hele gıdada bu tür zulmü yapanlara biz 'Buyur yoluna devam et' diyemeyiz. Ne gerekiyorsa, başta Ticaret Bakanlığımız olmak üzere gerekli adımları atacağız, üzerine üzerine de gideceğiz bu işin.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.