Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, COP26’ya neden katılmadı?

2 Kasım 2021, 00:42
Paylaş
Cumhurbaşkanı Erdoğan, COP26’ya neden katılmadı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM İklim Konferansı’na (COP26) katılmaktan son anda vazgeçmesinin gerekçesini, “güvenlik protokolü standartlarının karşılanmaması” ile açıkladı. Erdoğan, “Taleplerimiz yerine getirilmeyince biz de Glasgow’a gitmekten vazgeçtik. Bu sadece kendi güvenliğimizle ilgili değil, ülkemizin itibarıyla da ilgili bir meseleydi. Biz milletimizin itibarını korumakla mükellefiz. Hiçbir yerde ülkemizin saygınlığına, izzetine halel gelmesine müsaade etmeyiz” dedi.

İtalya’nın Başkenti Roma’daki G20 Zirvesi’nin ardından BM İklim Konferansı (COP26) için İskoçya’nın Glasgow şehrine gitmesi beklenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, programını değiştirerek yurda döndü.

Gerekçe: “Güvenlik Protokolü standartlarının karşılanmaması”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM İklim Konferansı Liderler Zirvesi’ne katılmaktan vazgeçmesinin gerekçesini, Roma dönüşü uçakta gazetecilere açıkladı.

Glasgow'da düzenlenen BM İklim Değişikliği Konferansı Liderler Zirvesi için talep ettikleri güvenlik protokolü standartları bulunduğunu, bunların, uluslararası bütün ziyaretlerde kendilerine ve diğer bütün liderlere her zaman uygulanan protokoldeki standartlar olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ancak bize bunların son anda karşılanamayacağı söylendi. Daha sonra bizim geri çevrilen talebimizdeki standartların başka bir ülke için istisnai olarak sağlanabildiğini öğrendik. Bu diplomatik teamüllere de uymuyordu. Bunu kabul edemezdik. İlgili birimlerimiz net bir duruşla görüşmelerini sürdürdü. Sağ olsun Boris Johnson da süreçle ilgilendi. İlk başta sorununun çözüldüğünü ifade etti. Fakat son anda bize geri dönüp İskoçya tarafının zorluk çıkardığını söyledi.

“Milletimizin itibarını korumakla mükellefiz”

Taleplerimiz yerine getirilmeyince biz de Glasgow'a gitmekten vazgeçtik. Nihayetinde bu sadece kendi güvenliğimizle ilgili değil, ülkemizin itibarıyla da ilgili bir meseleydi. Biz milletimizin itibarını korumakla mükellefiz. Hiçbir yerde ülkemizin saygınlığına, izzetine halel gelmesine müsaade etmeyiz. Daha adil bir dünyayı ancak eşitlikçi bir yaklaşımla kurabileceğimizi de böylece bir kez daha göstermiş olduk.”

COP26'de “Türkiye’nin Yeşil Kalkınma Stratejisi” Paneli

Bu arada Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, İskoçya'nın Glasgow şehrinde “Türkiye'nin Yeşil Kalkınma Stratejisi: Kapsayıcı, Sürdürülebilir ve İnsani Bir Vizyon” başlıklı panel düzenleyecek.

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı (COP26) etkinlikleri kapsamında 3 Kasım'da düzenlenecek panelde iklim değişikliği, yeşil kalkınma, iklim krizi, sürdürülebilir kalkınma, sıfır atık, çevrenin korunması, sorumlu üretim ve tüketim, COP26'nın gündemi, çevre merkezli politikalar ile Türkiye'nin yeşil kalkınma hedefleri ele alınacak.

TRT World Sunucusu Selina Downes'ın moderatörlüğünü yapacağı panelde ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Tanrısever, SETA Washington DC Araştırma Direktörü Doç. Dr. Kılıç Buğra Kanat ve Chatham House Çevre ve Toplum Programı uzmanlarından Karim Elgendy konuşmacı olarak yer alacak.

“Öncü ülke olma yolunda emin adımlarla ilerleyeceğiz”

İletişim Başkanı Fahrettin Altun gerçekleştirecekleri etkinliklerle, Türkiye'nin yeşil kalkınma stratejisini ve iklim değişikliği konularındaki kapsayıcı, sürdürülebilir ve insani vizyonunu tüm ülkeler nezdinde gündeme getireceklerini bildirdi.

Uluslararası alanda her konuda olduğu gibi iklim değişikliği konusunda da önemli adımlar attıklarını ve atmaya da devam edeceklerini vurgulayan Altun, “Bu alanda da öncü bir ülke olmak yolunda emin adımlarla ilerleyeceğiz. Cumhurbaşkanı'mızın her alanda vurguladığı gibi iklim değişikliğiyle mücadelemizde de yeşil kalkınma stratejimizde de bizim safımız mazlumların yanı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önderliğinde başlatılan yeşil kalkınma hamlesini Paris İklim Anlaşması'nın onaylanmasıyla hızlandırdıklarını bildiren Altun, Türkiye'nin 2053 taahhüdü olan "net sıfır emisyon hedefi" doğrultusunda devletin tüm kurumlarının şimdiden eylem planlarını hazırlamaya başladığına dikkati çekti, özel sektörün de bu yönde çalışmalarını hızlandırdığını kaydetti.

İletişim Başkanı Altun, takdim yazısı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kaleme alınan, Türkiye'nin "Yeşil Kalkınma Devrimi"nin anlatıldığı bir kitap hazırlayıp yayınladıklarını hatırlatarak, , "Kitabımız, İletişim Başkanlığı internet sitesinde erişime açık bir şekilde vatandaşlarımızın istifadesine sunuldu. Türkiye'nin 'Yeşil Kalkınma Devrimi'nin anlatıldığı bu kitabı Sayın Cumhurbaşkanı'mız Roma'daki görüşmesinde ABD Başkanı Sayın Biden'a da hediye etti. Tüm vatandaşlarımızı İletişim Başkanlığı sayfasından ülkemizin 'Yeşil Kalkınma Devrimi'ni incelemeye ve CİMER üzerinden katkı sunmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.