Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Yeşil İklim Fonu’ndan Türkiye’ye 3.1 milyar dolar kaynak

27 Ekim 2021, 13:35
Paylaş
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Yeşil İklim Fonu’ndan Türkiye’ye 3.1 milyar dolar kaynak

Yeşil İklim Fonu'ndan 3 milyar 157 milyon dolar kaynak sağlanmasıyla ilgili mutabakat zaptının imzalandığı müjdesini veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu mutabakatla, kamu ve özel sektörün iklim değişikliği ile ilgili projelerine uzun vadeli ve cazip finans desteği sağlanabilecek. Bu kaynağın 12,5 milyon dolar ile 66,5 milyon dolarlık bölümü hibe olarak kullanılacak” dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’ndaki konuşmasında, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görülen Merkezi yönetim kapsamındaki idarelerin bütçelerinde ortalama yüzde 30 artışa gittiklerini söyledi.

“Amacımız küresel krizi, ülkemiz için fırsata dönüştürmek”

Erdoğan, “Böylece dünyada yaşanan çok boyutlu dalgalanmalara karşı ülkemizin güçlü bir duruş sergileyeceği manevralar için gereken mali alt yapıyı oluşturduk. Amacımız korona virüs salgını olarak başlayıp giderek tüm ekonomik sisteme sirayet eden küresel krizi ülkemiz için fırsata dönüştürmektir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerin istisnalar haricinde nerdeyse tamamının küçüldüğü geçtiğimiz yılı Türkiye olarak büyüme ile kapatarak bu doğrultuda ilk işaretleri verdik” ifadelerini kullandı.

2021’in ilk iki çeyreğinde oldukça iyi bir büyüme performansı sergilendiğini vurgulayan Erdoğan, “Üretimde kapasiteleri sonuna kadar kullanıyoruz. İhracatımız rekor üstüne rekor kırıyor. İstihdamda salgın öncesinin de üstünde bir yere geldik. Yatırımcılarımız üretimi artırmak için makine ve hammadde peşinde koşuyor. Kurduğumuz altyapı üzerinde yeniden yapılanan küresel, siyasi, ekonomik sistemle ülkemizin hak ettiği yeri almak için çalışıyoruz” diye konuştu.

Yeşil Kalkınma Devrimi

İnşa edilen eğitim kurumları, hastaneler, tüneller, sulama tesisleri, organize sanayi bölgelerinin öneminin bu süreçte daha iyi anlaşıldığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin kendini küresel kriz ikliminden pozitif yönde ayrıştırarak üretim ve ihracat üssü haline gelmesinde işte böyle bir birikim bulunuyor. Önümüzdeki yılın bütçesini de küresel krizin etkilerine rağmen kalkınma hedeflerimizin çıtasını yükseltmek üzere şekillendirdik. Nasıl korona virüs salgınının üstesinden güçlü sağlık altyapımızla geliyorsak iklim değişikliğinin yol açtığı sorunları da yeşil kalkınma devrimi ile aşacağız. Milli Teknoloji Hamlesi bizi savunma sanayii başta olmak üzere orta yüksek teknoloji gerektiren alanlarda önemli bir yere taşıdı.

Yeşil kalkınma devrimi ile de aynı başarıyı karbon nötr hedefli yatırımlarla her alanda yakalamakta kararlıyız. Ülkemizi her karış toprağıyla geliştirecek, milletimizin her bir ferdinin refahını artıracak projeleri hayata geçirmeye, yatırımları yapmaya devam edeceğiz.”

Yeşil İklim Fonu’ndan 3.1 milyar dolarlık kaynak için imza atıldı

“Ülkemize Yeşil İklim Fonu'ndan 3 milyar 157 milyon dolar kaynak sağlanmasıyla ilgili mutabakat zaptının geçtiğimiz günlerde imzalandığı müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Çevre ve Şehircilik, Dışişleri Bakanlığımızın 2018 yılından beri takip ettiği bu mutabakatın imzalanmasıyla kamu ve özel sektör iklim değişikliği ile ilgili projelerine uzun vadeli ve cazip finans desteği sağlanabilecektir. Bu kaynağın 12,5 milyon dolar ile 66,5 milyon dolar arasındaki bölümü de hibe olarak kullanılacaktır” dedi.

Türkiye’nin kuraklık tehdidi ile karşı karşıya olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Bir yandan yangınlarla, sel baskınlarıyla boğuştuğumuz bir yılın ardından şimdi de kuraklık tehdidi ile karşı karşıyayız. Ekim sonuna gelmiş olmamıza rağmen ülkemizin önemli bir kısmı tarım üretimi ihtiyacı için gerekli yağışa ulaşamadı” diye konuştu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.