Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı açıklamıştı: Bitkisel üretime gübre desteği yüzde 100 artırıldı

5 Mart 2021, 00:54
Paylaş
Cumhurbaşkanı açıklamıştı: Bitkisel üretime gübre desteği yüzde 100 artırıldı

Cumhurbaşkanı Kararı ile bitkisel üretim için gübre desteği buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale için dekara 8 TL’den 16 TL’ye; diğer ürünlerde dekara 4 TL’den 8 TL’ye çıkartıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Şubat’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından bitkisel üretimde gübre desteklerinin yüzde 100 artışla 2 katına çıkartılacağı müjdesini vermiş, Tarım ve Orman Bakanlığı da, “artan gübre fiyatları karşında çiftçilerin olumsuz etkilenmemesi ve tarımsal üretimin kesintisiz devam etmesi” için gübre desteklerinin yüzde 100 artırıldığını açıklamıştı.

Gübre desteği artışı hayata geçti

2020 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 3589), 5 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile, bitkisel üretimde Alan Bazlı Destekler kapsamında verilen mazot ve gübre destekleri kaleminde 2020 yılı için gübre desteği yüzde 100 artırıldı.

Karara göre; buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale için dekara 8 TL gübre desteği 16 TL’ye yükseltildi. Böylece söz konusu ürünlerde 19 TL mazot desteği ile dekara toplam 35 TL destek verilecek.

Alan bazlı destekler kapsamında mazot ve gübre desteği verilen diğer ürünlerde ise dekara 4 TL gübre desteği, yüzde 100 artışla 8 TL’ye çıkartıldı ve mazot desteği ile toplam destek tutarı da 4’er TL artmış oldu.

organik-tarim-gidahattiOrganik gübre desteği de arttı

2020 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Kararın 2’nci maddesinin dokuzuncu fıkrasındaki, Katı organik-organomineral gübre desteği kapsamında dekara 10 TL destekleme ödemesi tutarı da 20 TL’ye çıkartıldı.

Karar, 1/1/2020 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.