AramaArama
Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı açıkladı: Yüz yüze eğitim 6 Eylül’de haftada 5 gün olarak başlıyor

19 Ağustos 2021, 21:10
Paylaş
Cumhurbaşkanı açıkladı: Yüz yüze eğitim 6 Eylül’de haftada 5 gün olarak başlıyor
Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Yüz yüze eğitime 6 Eylül’de, haftada 5 gün olarak başlanacak, henüz aşı olmamış öğretmen ve personelden haftada iki kez PCR testi istenecek. Aşı olmayan üniversite öğrencileri ile üniversite çalışanları da düzenli PCR testi yaptıracak. Konser, tiyatro ve sinema gibi faaliyetler ile uçak ve şehirlerarası yolculuklar için de zorunlu PCR testi istenecek. Öğretmen ve öğrencilerin PCR testleri devlet hastanelerinde ücretsiz yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, bir ayı aşkın aradan sonra yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı 5 saat 20 dakika sürdü. Toplantıda görüşülen konular ve alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı.

Orman yangınları

Kuraklık hadisesinin ardından yaşanan orman yangınlarında Manavgat’ta 82 bin hektar, Muğla’da 62 bin hektar alanın yandığını belirten Erdoğan, Rusya ve diğer ülkelerdeki yangınlarda daha fazla alanın zarar gördüğünü söyledi. Sadece 28 Temmuz’dan sonra başlayan yangınlarda 72 bin dekar ekili alan ile bin hektar seranın da zarar gördüğünü bildiren Erdoğan, Türkiye’ye yardım gönderen ülkelere teşekkür etti.

Yıkık, yıkılacak ve ağır hasarlı olarak Antalya ve Muğla’da 2486 bağımsız bölüm belirlendiğini, evleri kullanılamaz hale gelenlere en geç bir yıl içinde evlerinin teslim edileceğini belirten Erdoğan, tarımsal üretim için ihtiyaç duyulan fide, tohum gibi ürünlerin de bedelsiz olarak hak sahiplerine verileceğini kaydetti.

Yanan ormanların tekrar canlandırılacağını, tarım ve turizm dahil kesinlikle başka bir amaç için kullanılmayacağını, bu çerçevede 252 milyon adet fidanın yıl bitmeden toprakla buluşturulacağını yineleyen Erdoğan, afet bölgesi ilan edilen yerlerde destekler sağlandığını dile getirdi.

Karadeniz’deki sel felaketleri

Doğu Karadeniz’de Trabzon ve Rize, Batı Karadeniz’de Kastamonu, Sinop ve Bartın’daki sel felaketinde yaşananları özetleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 ilde 970 konutun yıkık, yıkılacak durumda ve ağır hasarlı olduğunu, sel felaketinden sonra yeniden yapılacak evlerin projelerinin hazır olduğunu, yakında inşasına başlanacağını söyledi.

Kabine üyesi bakan ve çalışma arkadaşlarının yangın ve sel afetlerine yönelik yardım kampanyasına 7 milyon 430 bin liralık destek vereceklerini bildiren Erdoğan, 78 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, Allah’tan rahmet ve başsağlığı diledi.

İklim değişikliğinin yol açtığı tabiat olaylarının artarak süreceğinin görüldüğünü vurgulayan Erdoğan, sorumluluk sahibi kurumların bu afetlere hazırlıklarının olduğunu, ancak yaşanan hadiselerin kapasiteyi daha da geliştirmek gerektiğini gösterdiğini kaydetti. Erdoğan, “Yaşanan felaket ne kadar büyük olursa olsun, devletin hazırlığının da o kadar büyük olması gerekiyor. Daha etkin, daha hızlı müdahale için gerekli adımları atıyoruz, atacağız. AFAD’ı daha da güçlendireceğiz” dedi.

Salgınla mücadele

Aşılamada dünyada ilk sıralarda olduğumuzu, aşı tedarikinde de iyi durumda olunduğunu belirten Cumhurbaşkanı, toplam aşı sayısında 87 milyonu geçerek, ülke nüfusunun çoktan geri bırakıldığını söyledi.

Yüz yüze eğitim 6 Eylül’de başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgınla mücadele kapsamında alınan kararları da şöyle açıkladı:

Okullarda 6 Eylül’de yüz yüze eğitime başlanacak.

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte öğrencilerle irtibatlı ancak henüz aşı olmamış öğretmen ve diğer personelden, haftada en az 2 defa PCR testi yaptırması istenecek.

Aşı olmayan öğrenci ve öğretmenlerden haftada iki kez PCR testi istenecek.

Aşı olmayan üniversite öğrencileri ile üniversite çalışanlarından düzenli PCR testi alınacak.

Konser, tiyatro ve sinema gibi faaliyetler için de zorunlu PCR testi istenecek.

Uçak ve şehirlerarası yolculuğu için zorunlu PCR testi uygulaması devreye alınacak.

Yüz yüze eğitim haftada 5 gün olacak, haftada iki kez PCR testi istenecek

Milli Eğitim Mahmut Özer, 6 Eylül’den itibaren haftada 5 gün yüz yüze eğitime başlanacağını duyurdu. Öğretmen, öğrenci ve personel okula maskeyle gelecek, giriş, çıkışlar sınırlandırılacak. Öğretmenlerin yüzde 80,34’ü ilk doz, yüzde 60,73 ise ikinci doz aşılarını oldular. Aşı olmayan öğretmenler ile okul personeli, haftada iki kez PCR testi verecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, öğretmen ve personelden istenecek PCR testinin devlet hastanelerinde ücretsiz yapılacağını açıkladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.