Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı açıkladı: Kapalı mekanlarda maske zorunluluğu kalktı

26 Nisan 2022, 15:41
Paylaş
Cumhurbaşkanı açıkladı: Kapalı mekanlarda maske zorunluluğu kalktı

Son toplantısını yapan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri ile Beştepe’de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurul üyelerine teşekkür etti, alınan kararları açıkladı. Erdoğan, “Kapalı mekanlardaki maske kullanım zorunluluğu tümüyle kaldırılmıştır. Sadece toplu taşıma araçlarında ve hastanelerde maske kullanımına, vakalar binin altına düşünceye kadar devam edilecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında son toplantısını yapan Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri ile Beştepe’de bir araya geldi, maske kararını açıkladı.

“Türkiye, salgınla mücadeleden alnının akıyla çıkabildi”

Dünyanın son iki yılının koronavirüs salgınının gölgesinde geçtiğini belirten “Salgın nedeniyle hayatımızın olağan akışını yeniden düzenlemek zorunda kaldık. Koskoca devletlerin havalimanlarında, sınır kapılarında maske kapma girişimlerine şahit olduk. Türkiye, tüm bu sınamalardan alnının akıyla çıkabilen ülkelerden birisi olmuştur. Salgınla mücadeleyi yürütürken, toplumsal ihtiyaçların karşılanmasında zafiyete müsaade etmedik. Ülkemizi bu sancılı ve sarsıntılı dönemden çıkarmak için tüm tedbirleri aldık” dedi.

Koronavirüs salgınında hayatını kaybeden ve hastanelere isimleri verilen bazı hocaların adlarını sayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, acil durum hastaneleriyle 16 bin yeni yatağın hizmete açıldığını söyledi.

Bilim Kurulu’na teşekkür etti

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerine çalışmaları nedeniyle teşekkür eden Erdoğan, salgının başında bilinmeyen bir virüsle mücadelenin yol açtığı bilinmezlikler olduğuna dikkat çekti.

Erdoğan, “Vatandaşlarımızı virüse karşı korumak için dünyada geliştirilen her aracı ülkemize kazandırdık. Bilim insanlarımızın gayretleriyle ilaç ve aşı üretimine kadar pek çok başarıya imza attık. Dünya genelinde 160 ülkeye ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi yardım desteği sağladık” dedi.

Maske, toplu taşıma araçları ile hastanelerde zorunlu olacak

Salgının kitlesel bir tehdit olmaktan çıkmasıyla, Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamında kısıtlamaların kaldırıldığını vurgulayan Erdoğan, ülkemizde de bu noktaya gelindiğini belirterek, Bilim Kurulu’nun olağanüstü bir gelişme olmadıkça artık düzenli toplantı yapmasına gerek olmadığının kararlaştırıldığını kaydetti.

Erdoğan, maske kararını da, “Kapalı mekanlarda 3 yıldır uygulanmakta olan maske kullanım zorunluluğu tümüyle kaldırılmıştır. Sadece toplu taşıma araçlarıyla sağlık kuruluşlarında maske kullanımına, vakalar binin altına düşünceye kadar devam edilecektir” ifadeleriyle açıkladı.

Bilim Kurulu 65 yaş üzeri ve kronik sağlık sorunu olanların kapalı alanlarda maske kullanmaya devam etmeleri yolunda tavsiye kararı da aldı.

Üniversitelerde maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı

Cumhurbaşkanının açıklamasının ardından üniversitelerde zorunlu maske kullanımının sona erdiğine dair açıklamayı YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, sosyal medya hesabından yaptı.

Özvar, “Bilim Kurulumuzun önerisi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamaları doğrultusunda tüm yükseköğretim kurumlarında kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu kaldırılmıştır. Maskesiz bu yeni dönemde tüm öğrencilerimize sağlık ve başarılar diliyorum” dedi.

Öğretmen ve öğrenciler için de maske zorunluluğu sona erdi

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer de, yarından (27 Nisan Çarşamba) itibaren tüm okullarda ve kapalı mekânlarda öğretmen ve öğrencilerin maske kullanma zorunluluğunun kaldırıldığını açıkladı.

Bartın’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Özer, 2021-2022 eğitim öğretim dönemine tüm kademelerde yüz yüze kesintisiz şekilde devam edildiğini belirterek, bugün itibarıyla yeni bir evreye dönüşen bu süreci, eğitimin tüm ortamlarında devam ettirmenin memnuniyeti içinde olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kapalı mekânlarda maske kullanma zorunluluğunun tümüyle kaldırıldığını açıkladığını hatırlatan Özer, “Biz de Millî Eğitim Bakanlığı olarak yarından itibaren okul öncesinden ilkokula, ilkokuldan ortaokula, ortaokuldan liseye 18 milyon öğrencimizin eğitim aldığı tüm okullarda artık kapalı mekânlarda maske kullanımını kaldırmış bulunuyoruz.” dedi.

“Okullar toplumlardaki en güvenli kurumlar”

Salgının tekrarlanmaması temennisinde bulunan Özer, gerekli önlemler alındığında okulların toplumlardaki en güvenli kurumlar olduğunu dile getirerek, “Çünkü okullar eğitimin ötesinde kişisel gelişimlerin, psikolojik gelişimin ve akran paylaşımının yapıldığı ve bir ülkenin geleceğini inşa eden gençlerin yetiştiği mekânlardır. Onun için bu mutlu anımızı, artık Kovid-19 salgını süreciyle alakalı yarından itibaren maskeleri de çıkarttığımız bu süreci, başarılı bir şekilde tamamladığımızı tüm toplumumuza ifade etmekten büyük mutluluk duyuyorum.” şeklinde konuştu.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.