Gıda Hattı

CRISPR-Cas9 gen düzenleme yaklaşımı, hayvanların sosyal davranışlarını değiştirebilir

5 Haziran 2022, 10:00
Paylaş
CRISPR-Cas9 gen düzenleme yaklaşımı, hayvanların sosyal davranışlarını değiştirebilir

Yeni gen düzenleme teknikleri, hormonların hayvanlarda ve muhtemelen insanlarda sosyal davranışları nasıl etkilediğine ışık tutuyor.

Georgia Eyalet Üniversitesi bilim insanları, sosyal sinirbilim çalışmaları için genetiği değiştirilmiş hamsterlar yarattılar ve sosyal davranışın arkasındaki biyolojinin önceden düşünülenden daha karmaşık olabileceğini keşfettiler.

Ekip memelilerde sosyal davranışları düzenlemede kritik bir rol oynayan bir nörokimyasal sinyal yolunun eylemlerini ortadan kaldırmak için CRISPR-Cas9 teknolojisini kullandı. Vazopressinin ve üzerinde etki ettiği Avpr1a adlı reseptörün, çiftler arası bağ, işbirliği ve sosyal iletişimden baskınlık ve saldırganlığa kadar değişen sosyal fenomenleri düzenlediği biliniyor.

Sonuçlar araştırma ekibini oldukça şaşırttı!

Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) 'da yayınlanan yeni çalışma, hamsterlerde Avpr1a reseptörünü devre dışı bırakmanın ve böylece vazopressinin üzerindeki etkisini etkili bir şekilde ortadan kaldırmanın, sosyal davranış ifadesini beklenmedik şekillerde önemli ölçüde değiştirdiğini ortaya koyuyor.

Araştırma ekip lideri Albers, "Sonuçlara gerçekten şaşırdık." diyor. "Vasopressin aktivitesini ortadan kaldırırsak hem saldırganlığı hem de sosyal iletişimi azaltacağımızı düşündük. Ama tam tersi oldu." diye ekliyor.

Bunun yerine, alıcısı olmayan hamsterlar, sağlam alıcılara sahip olanlardan çok daha yüksek düzeyde sosyal iletişim davranışı gösterdi. Daha da ilginç olanı, saldırganlıkta gözlemlenen tipik cinsiyet farklılıkları, hem erkek hem de dişi hamsterlerin diğer aynı cinsiyetten bireylere karşı yüksek düzeyde saldırganlık göstermesiyle ortadan kaldırıldı.

Albers, "Bu şaşırtıcı bir sonuca işaret ediyor" dedi. "Vasopressinin bir dizi beyin bölgesinde hareket ederek sosyal davranışları arttırdığını bilsek de, Avpr1a reseptörünün daha küresel etkilerinin engelleyici olması mümkün" diyor.

Bu çalışmanın önemli çıktılarından biri de şu: Davranışta vazopressinin rolünü anlamak, çeşitli nöropsikiyatrik bozukluklar için potansiyel yeni ve daha etkili tedavi stratejilerinin belirlenmesine yardımcı olmak için gerekli olduğu diyebiliriz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.