Gıda Hattı

Covid-19’un yeni mutasyonu Omicron, dünya gündemini alt üst etti!

27 Kasım 2021, 13:49
Paylaş
Covid-19’un yeni mutasyonu Omicron, dünya gündemini alt üst etti!

Güney Afrika’da ortaya çıkan ve DSÖ’nün “Omicron” adını verdiği Covid-19’un yeni mutasyonu dolayısıyla uluslararası etkinliklerde ertelemeler başladı. Dünya Ticaret Örgütü’nün Cenevre’deki konferansı ertelenen ilk etkinlik olurken, AB Konseyi Başkanı Charles Michel de, Japonya ziyaretini erteledi.

İlk olarak Güney Afrika’da tespit edilen, Botsvana, Hong Kong, İsrail ve Belçika’da rastlanan “Covid-19’un bilinen en korkutucu mutasyonu” olarak nitelendirilen yeni mutasyondan duyulan endişe artıyor.

Güney Afrika'dan Hollanda'ya giden 61 kişinin testi pozitif çıktı

Güney Afrika'da ortaya çıkan yeni korona virüs mutasyonu Omicron, tüm ülkeleri alarma geçirdi. Hollanda Sağlık Bakanlığı tarafından gece saatlerinde yapılan açıklamada, Cuma günü Güney Afrika'dan iki uçakla Hollanda'nın başkenti Amsterdam'a gelen yaklaşık 600 yolcunun teste tabi tutulduğu, 61'inin korona virüs testinin pozitif çıktığı bildirildi. Schiphol Havalimanı'na gelen ve test sonucu pozitif sonuçlanan yolcuların otelde karantinaya alınacağı belirtilen açıklamada, "Vakaların, Omicron olarak adlandırılan yeni mutasyon türü olup olmadığını araştırıyoruz" denildi.

Almanya’da Omicron mutasyonu şüphesi!

Almanya’da koronavirüsün yeni mutasyonu Omicron olduğundan şüphelenilen 1 vaka tespit edildi.

Hessen Eyaleti Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Kai Klose sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Omicron mutasyonunun Almanya’ya gelmiş olması ihtimal dahilinde" ifadelerini kullandı. Güney Afrika'dan Frankfurt Havalimanı’na gelen 1 kişide Omicron'a benzer “pek çok mutasyon geçirmiş” virüs tespit edildiğini belirten Klose, söz konusu yolcunun karantinaya alındığını aktardı.

Omicron mutasyonu İtalya’ya sıçradı!

İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü (ISS), İtalya’da 1 kişide Omicron mutasyonunun tespit edildiğini açıkladı.

Açıklamada, ülkeye yakın zamanda Mozambik’ten gelen 1 kişide Omicron mutasyonunun tespit edildiği belirtilerek, "Hasta ve ailesinin sağlık durumu iyi" denildi.

İngiltere'de 2 kişide Omicron tespit edildi

İngiltere’de ise 2 kişide Omicron mutasyonu tespit edildi. Sağlık Bakanı Sajid Javid vakalardan birinin başkent Londra'nın kuzey doğusundaki Chelmsford şehrinde, diğerinin ise Nottingham'da olduğunu aktardı. Söz konusu bölgelerde Covid-19 testleri yapılacağını ifade eden Javid, 2 vakanın "bağlantılı" olduğunu ve bu bağlantının Güney Afrika'ya kadar takip edildiğini söyledi.

Böylece Covid-19'un Delta mutasyonundan yaklaşık 2 kat daha fazla mutasyona sahip olduğu için daha tehlikeli olarak kabul edilen Omicron, şu ana kadar Güney Afrika, Botsvana, Belçika, İngiltere, İsrail, İtalya ve Hong Kong’da tespit edildi. Mutasyonun Hollanda, Almanya ve Çek Cumhuriyeti'nde de olabileceğinden şüpheleniliyor.

Kırmızı listeye 4 Afrika ülkesi daha eklendi

İngiliz hükümeti, Omicron mutasyonunun yayılmasını önlemek üzere Güney Afrika, Botsvana, Namibya, Zimbabve, Lesotho ve Esvatini'nin ardından Angola, Mozambik, Malavi ve Zambiya’yı da kırmızı listeye ekledi. 28 Kasım Pazar günü yerel saat ile 04.00'den itibaren bu ülkelerden İngiltere'ye gelen kişiler, 10 gün boyunca otel karantinası uygulamak zorunda kalacak. Ayrıca, son 10 gün içinde söz konusu ülkelerde bulunmuş kişilerin, kendilerini 10 gün izole etmeleri ve PCR testi yapmaları gerekecek.

Yurt dışından gelenlere zorunlu PCR testi

Başbakan Boris Johnson, hükümetin Baş Sağlık Danışmanı Chris Whitty ve Baş Bilimsel Danışmanı Patrick Wallace ile düzenlediği basın toplantısında yeni önlemleri duyurdu.

Dünyaya yayılan yeni mutasyona dair yeterli bilgi olmadığının altını çizen Johnson, İngiltere'nin "hedefli ve orantılı önlemler" alması gerektiğini söyledi. Johnson, yeni mutasyona önlem olarak ülke genelindeki tüm mağazalarda ve toplu taşıma araçlarında maske kullanımının yeniden zorunlu hale geleceğini bildirdi.

Uluslararası seyahatler için yeni kuralların getirildiğini belirten Johnson, İngiltere'ye gelen yolcuların ülkeye varışlarından sonraki 2'inci günün sonunda PCR testi yaptırmaları ve negatif bir test sonucu alana kadar kendilerini izole etmeleri gerektiğini açıkladı.

Omicron vakası görülen bir kişi ile yakın temasta bulunan herkesin aşılama durumundan bağımsız olarak 10 gün boyunca kendilerini izole etmeleri gerektiğini dile getiren Johnson, önlemlerin 3 hafta sonra tekrar gözden geçirileceğini kaydetti.

Joe Biden kimdir?
Joe Biden

ABD, 8 Afrika ülkesinden seyahatleri durduruyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün “Omicron” olarak adlandırdığı yeni varyant nedeniyle, birçok ülke Afrika ülkelerine seyahatleri yasakladı.

ABD yönetimi, 8 Afrika ülkesinden uçuşların 29 Kasım'dan itibaren durdurulmasına karar verdi. “Baş tıbbi danışmanım Dr. Tony Fauci ve Covid-19 müdahale ekibimizin üyeleri tarafından Güney Afrika'da yayılan Omicron mutasyonu hakkında bilgilendirildim. Daha fazla bilgiye sahip olana kadar ihtiyati tedbir olarak Güney Afrika ve diğer 7 ülkeden havayolu ulaşımını kısıtlıyorum” açıklaması yapan ABD Başkanı Joe Biden, kısıtlamaların 29 Kasım'da yürürlüğe gireceğini kaydetti. Beyaz Saray, kısıtlama getirilen diğer ülkelerin Botsvana, Zimbabve, Namibya, Lesoto, Esvatini, Mozambik ve Malavi olduğunu duyurdu. Bu ülkelerden yalnızca ABD vatandaşlarının seyahat etmesine izin verilecek.

Yeni mutasyon hakkındaki haberlerin, küresel çapta aşıya erişim olana kadar salgının neden sona ermeyeceğini her zamankinden daha açık olarak gösterdiğini vurgulayan Biden, “ABD, farklı ülkelere, diğer tüm ülkelerin toplamından daha fazla aşı bağışladı. Diğer ülkelerin Amerika'nın hızına ve cömertliğine uymasının zamanı geldi” dedi.

Avustralya, 9 Afrika ülkesinden uçuşları durdurdu

Avustralya ise "Omicron" mutasyonu nedeniyle, 9 Afrika ülkesinden uçuşları 14 gün süreyle askıya aldı.

Avustralya Sağlık Bakanı Greg Hunt, yeni mutasyonun yayılmasına karşı önlem olarak Güney Afrika, Namibya, Zimbabve, Botsvana, Lesoto, Eswatini, Seyşeller, Malavi ve Mozambik'ten havayolu ulaşımının 14 gün boyunca askıya alındığını belirterek, "Tıbbi kanıtlar daha fazla önlem alınması gerektiğini gösteriyorsa bunları yapmaktan çekinmeyeceğiz" dedi.

Buna göre, son 14 gün içinde söz konusu 9 ülkede bulunan ve Avustralyalı olmayan vatandaşların Avustralya'ya girmesine izin verilmeyecek. Bu ülkelerden gelen Avustralya vatandaşları ise dönüşte 2 hafta boyunca karantinada kalacak. Avustralya'ya daha önce gelmiş olan ve son 14 gün içinde bu ülkelerden herhangi birinde bulunmuş olanların da derhal karantinaya girmesi ve test yaptırması zorunlu olacak.

KKTC, 7 Afrika ülkesinden gelenlere sınırlarını kapatıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Covid-19’un yeni mutasyonu Omicron nedeniyle 29 Kasım’dan itibaren Güney Afrika, Botsvana, Zimbabve, Namibya, Lesoto, Esvatini, Mozambik’ten gelen yolcuların KKTC'ye girişlerini, bir sonraki duyuruya kadar durdurma kararı aldı.

Söz konusu ülkelerden gelen veya son 14 gün içerisinde bu ülkelerde bulunanlar, 29 Kasım’a kadar 14 günlük karantina şartı ile KKTC’ye girebilecekler. KKTC vatandaşları ise bu ülkelerden gelmeleri veya 14 gün içerisinde bu ülkelere seyahat geçmişleri olması halinde 14 günlük merkezi karantinada kalmaları koşulu ile giriş yapabilecekler.

Güney Afrika’dan tepki: “Mutasyonu erken tespit ettik diye cezalandırıldık”

Seyahat yasakları birbirini izlerken, Güney Afrika’dan, Covid-19’un yeni mutasyonu erken tespit edildiği için alkışlanmak yerine cezalandırıldığı tepkisi geldi.

Güney Afrika Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, uygulanan seyahat kısıtlamaları eleştirilerek, söz konusu kısıtlama ve yasakların gelişmiş genomik dizilimleri ve yeni mutasyonları daha hızlı tespit etme yeteneği nedeniyle Güney Afrika'yı cezalandırmaya benzediği kaydedildi. “Mükemmel bilim alkışlanmalı ve cezalandırılmamalı” denilen açıklamada, dünyanın başka yerlerinde de yeni mutasyonların keşfedildiği, ancak verilen reaksiyonun tamamen farklı olduğu vurgulandı.

Omicron toplantı erteletiyor!

Bu arada uluslararası toplantı ve etkinliklerde de ertelemeler başladı.

Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) Salı günü İsviçre’nin Cenevre kentinde başlayacak Bakanlar Konferansı, Covid-19'un yeni mutasyonu Omicron nedeniyle ertelendi. Erteleme kararına gerekçe olarak İsviçre ve diğer birçok Avrupa ülkesinin Omicron mutasyonunun ortaya çıkmasının ardından yürürlüğe koyduğu yeni seyahat kısıtlamaları gösterildi. Söz konusu kısıtlamaların delegelerin toplantıya katılımını zorlaştırdığı öğrenilirken, üye ülkelerin erteleme kararını desteklediği belirtildi.

DTÖ'nün Cenevre'deki konferansında denizlerde aşırı avlanmayı önlemenin önemli bir yolu olarak görülen balıkçılık sübvansiyonları, Covid-19 aşısı ve ilaçları konusundaki patent ile fikri mülkiyet hakları gibi dünya kamuoyunu yakından ilgilendiren konuların ele alınması bekleniyordu. Etkinlik, Covid-19'un yeni mutasyonu nedeniyle ertelenen ilk uluslararası organizasyon oldu.

Avrupa Konseyi Başkanı Michel'in Japonya ziyareti ertelendi

Öte yandan Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel'in Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile görüşmek üzere Pazartesi günü Japonya'ya yapacağı açıklanan ziyaretin, Covid-19 riski nedeniyle ertelendiği bildirildi.

Japonya'nın ardından Güney Kore'ye giderek Devlet Başkanı Moon Jae-İn ile temaslarda bulunacağı açıklanan Michel'in her iki programının da gezilerde yer alacak bir heyet üyesinin Covid-19 testinin pozitif çıkması ve Omicron mutasyonu nedeniyle askıya alındığı açıklandı.

İHA

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.