AramaArama
Gıda Hattı

Covid-19’un İngiliz ve Hint mutasyonlarından melez mutasyon! Tehlikesi ne?

30 Mayıs 2021, 10:14
Paylaş
Covid-19’un İngiliz ve Hint mutasyonlarından melez mutasyon! Tehlikesi ne?

Asya’da tespit edilen İngiltere ve Hindistan mutasyonlarının özelliklerine sahip melez (hibrit) mutasyonun, hava yolu ile daha hızlı bulaştığı ve çoğaldığı bildirildi.

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) İngiltere ve Hindistan mutasyonlarının özelliklerine sahip melez mutasyon haberi, Asya ülkelerinden Vietnam’dan geldi.

Hava yoluyla daha hızlı bulaşıyor

Vietnam Sağlık Bakanı Nguyen Thanh Long, bazı korona hastalarında görülen yeni bir melez mutasyonun, İngiltere ve Hindistan mutasyonlarının ikisini birden barındırdığının belirlendiğini söyledi. Melez mutasyonun özellikle hava yoluyla daha hızlı bulaştığını belirten Long, diğer mutasyonlara göre daha hızlı çoğaldığını da söyledi.

Yeni melez mutasyonlu vakaların sayısı henüz açıklanmazken, yetkililer melez mutasyonun ülkede yayılmasını önlemek üzere harekete geçti. Ülke genelinde uygulamaya konulan yeni kısıtlamalar kapsamında, ticari faaliyetlere sınır getirilirken, ülkenin çeşitli bölgelerinde kafe, restoran ve kuaför gibi işletmeler kapatıldı.

Salgının başlangıcından bu yana 6 bin 713 vaka kaydedilen Vietnam’da, bugüne kadar salgın nedeniyle 43 kişi hayatını kaybetti.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.