AramaArama
Gıda Hattı

Covid-19’dan ölümlerdeki artışta etkili 3 faktör: DSÖ açıkladı

31 Ağustos 2021, 12:08
Paylaş
Covid-19’dan ölümlerdeki artışta etkili 3 faktör: DSÖ açıkladı

DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge, Covid-19’dan ölümlerdeki artışta etkili 3 faktörü, “İlki şu anda 50 ülkede tespit edilen Delta mutasyonu, ikincisi halk sağlığı önlemlerinin hafifletilmesi, üçüncü faktör ise çoğu ülkede vaka sayılarında önemli bir artışa neden olan seyahatlerdeki artış” ifadeleriyle açıkladı. 1 Aralık'a kadar Avrupa'da 236 bin ölüm beklendiği uyarısında bulunan Kluge, okulların açılması çağrısı da yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, Avrupa’da salgının seyrine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

“Yüksek bulaşma oranı endişe verici”

Salgında şu anda 64 milyon vaka ve 1.3 milyon can kaybının bulunduğunu ifade eden Kluge, “33 üye devlet, 14 günlük vaka insidansında yüzde 10'dan fazla bir artış bildirmiştir. Bu yüksek bulaşma oranı, özellikle bazı ülkelerde düşük aşı alımının ışığında derinden endişe vericidir" dedi.

"Bazı ülkeler hastaneler üzerinde artan bir yük ve daha fazla ölüm kaydetmeye başlıyor" diyen Kluge, "Geçtiğimiz hafta, Avrupa'da ölüm sayısında yüzde 11'lik bir artış oldu. Tahminlere göre 1 Aralık'a kadar Avrupa'da 236 bin ölüm bekleniyor" şeklinde konuştu.

Ölümlerdeki artışta etkili 3 faktör var

Ölümlerdeki artışta 3 faktör bulunduğunu belirten Kluge, "İlki, şu anda 50 ülkede tespit edilen Delta mutasyonudur. İkinci faktör, halk sağlığı önlemlerinin hafifletilmesi, üçüncü faktör ise çoğu ülkede vaka sayılarında önemli bir artışa neden olan seyahatlerdeki artıştır" ifadelerini kullandı. Kluge, özellikle Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Asya cumhuriyetlerindeki vakalarda keskin bir artış gördüklerini vurguladı.

Aşılama ve maskeler de dahil olmak üzere salgına karşı alınan tedbirlerin devam ettirilmesinde kararlı olunması gerektiğini ifade eden Kluge, "Aşılar, toplumları yeniden açmanın ve ekonomileri istikrara kavuşturmanın yoludur" dedi. Kluge buna rağmen aşı üretiminde yetersizlik, aşılara erişim ve aşıların kabulü gibi zorluklara karşı mücadeleyi sürdürdüklerini dile getirdi.

Aşı alımı yavaşladı

Yaklaşık 8 ayda yaklaşık 850 milyon doz aşı yapıldığını ve bölge halkının yaklaşık yarısının virüse karşı tamamen aşılandığını kaydeden Kluge, "Bu dikkate değer bir başarıdır. Bununla birlikte son 6 haftada bazı ülkelerde aşılara erişim sorunu ve aşının kabulü konusundaki sıkıntılar nedeniyle bölgede aşı alımı yavaşlamıştır" dedi.

Bugün itibariyle bölgedeki alt ve orta gelirli ülkelerdeki insanların sadece yüzde 6'sının tam olarak aşılandığını belirten Kluge, "Nüfusa tam bir aşı sunabilmeleri için üye devletlerin üretimi arttırmaya, dozları paylaşmaya ve aşı erişimini iyileştirmeye açık bir ihtiyacı vardır" şeklinde konuştu.

"Aşı şüpheciliği ve bilimin inkarı, hiçbir amaca hizmet etmez"

"Aşı haktır ama aynı zamanda bir sorumluluktur" diyen Kluge, "Bölgemizde aşı alımındaki durgunluk endişe verici. Artık birçok ülkede halk sağlığı ve sosyal alandaki önlemler gevşetildiğine göre daha fazla bulaşmayı, daha ciddi hastalıkları, ölümlerdeki artışı ve yeni endişe verici türlerin ortaya çıkması riskinin artmasını önlemek istiyorsak halkın aşıyı kabul etmesi çok önemlidir. Aşı şüpheciliği ve bilimin inkarı, bizi bu krizi istikrara kavuşturmaktan alıkoyuyor. Bu hiçbir amaca hizmet etmez ve hiç kimse için iyi değildir" dedi ve ülkelerin sağlık otoritelerinin aşı karşıtlığına son verilmesi için harekete geçmesi gerektiğini ifade etti.

Okulların açılması çağrısı yaptı

Okulların kapalı olmasının akademik performansı düşürdüğünü, çocukların eğitimi bırakma ihtimalini arttırdığını ve çocukların ruh sağlığını etkilediğini vurgulanan Hans Kluge, "Okullar açık olmalı" ifadesini kullandı.

Çocukların, özellikle savunmasız olan ve dijital eğitim yöntemlerinden yararlanamayanların son 20 ayda büyük aksaklık yaşadığını aktaran Kluge, “Bir yıl öncesinin aksine şimdi onları güvende tutabilecek durumdayız. Milyonlarca çocuk okula dönerken, DSÖ/Avrupa ve BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), okulların açılması ve açık kalması için gerekli tüm önlemlerin alınması çağrısında bulunuyor" dedi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.