Gıda Hattı

Covid-19’a karşı yeni işbirliği: Dünyanın bilgisi tek bir noktada toplanacak

11 Kasım 2021, 11:07
Paylaş
Covid-19’a karşı yeni işbirliği: Dünyanın bilgisi tek bir noktada toplanacak

Sanal ortamda gerçekleştirilen Covid-19 Dışişleri Bakanları toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Salgın ile mücadele kapsamında dünya çapında Covid-19 hakkında en son bilgiler tek bir yerde toplanacak” açıklaması yaptı. Aşılamanın sağlanması için de Küresel Covid-19 Birliği (Global COVID Corps) adlı yeni bir kamu - özel ortaklığı kurulacak.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ilk kez düzenlenen ve sanal ortamda gerçekleştirilen Covid-19 Dışişleri Bakanları toplantısında, salgındaki son durumu değerlendirerek, salgın ile mücadele çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Covid-19 sadece bir sağlık krizi değil”

Yaklaşık 2 yıl önce başlayan Covid-19 salgınının nasıl sona erdirileceğini tartışmak amacıyla dışişleri bakanları olarak ilk kez bir araya gelindiğini vurgulayan Blinken, Covid-19 salgınının küresel sağlık acil durumlarını önlemenin ve bunlara yanıt vermenin sadece sağlık bakanlarının veya küresel sağlık uzmanlarının sorumluluğu olmadığını gösterdiğini kaydetti. Covid-19'un sadece bir sağlık krizi değil, aynı zamanda bir güvenlik, ekonomik ve insani bir kriz olduğuna dikkat çeken Blinken, bu nedenle dışişleri ve kalkınma bakanlarının da adım atmasına ve öncülük etmesine ihtiyaç olduğunu belirtti.

DSÖ’nün Eylül’e kadar dünyanın en az yüzde 70’ini aşılama hedefine destek

Toplantıda, mevcut acil durum ile özellikle de Covid-19 aşılarının dünya çapında adil dağılımını hızlandırma ihtiyacına odaklanmayı umduğunu bildiren Blinken, “Kuzey Amerika'da, Avrupa'da nüfusun yarısından fazlası tam olarak aşılanmıştır. Afrika'da ise nüfusun yüzde 10'undan azı. Bu açığı kapatmamız gerekiyor. DSÖ'nün önümüzdeki Eylül ayına kadar dünyanın en az yüzde 70'ini kaliteli, güvenli ve etkili aşılarla her ülkede ve her gelir kategorisinde aşılama hedefini destekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Covid-19 aşılarının üretimini ve bağışını arttırmak adına çalışmaların hızlanması gerektiğine dikkat çeken Blinken, sağlık çalışanlarını ise gergin oldukları bu zamanlarda desteklemek gerektiğini bildirdi. Blinken, "Bunu yapmak için, hepimizin üretimi artırmak, aşı bağışlarını artırmak, Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na (COVAX) verdiğimiz sözleri yerine getirmek ve milyonlarca aşı dozunu güvenli bir şekilde depolamanın ve teslim etmenin lojistiğini bulmak ve aşırı zorlandıkları bir zamanda sağlık çalışanlarını desteklemek gibi zorlukları çözmeye yardımcı olmak için çabalarımızı hızlandırmamız gerekiyor. İlerlememizi ölçmek ve hedeflerimize ulaşmak için gerekli olan şeffaflık ve hesap verebilirliği tamamen taahhüt etmeliyiz" dedi.

Dünya çapında Covid-19'a ilişkin en son bilgiler tek bir yerde toplanacak

Diplomatik liderler olarak, bu döngüyü kırmak için siyasi iradeyi inşa etmeye ve sürdürmeye yardım etmeleri gerektiğini vurgulayan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, şunları söyledi:

“Hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olacak birkaç yeni adımı duyurmaktan memnuniyet duyuyorum. Bunlardan ilki, Uluslararası Para Fonu (IMF), DSÖ, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Dünya Bankası ile salgına karşı küresel aşı ve tedavi programı ACT Accelerator kapsamlı bir Covid-19 veri izleyicisi oluşturdu. İlk kez, aşılama oranlarından yoğun bakım ünitesine yatışlara, taahhüt edilen aşı dozlarına ve uygulanan aşı dozlarına kadar tüm dünyada Covid-19 hakkında en son bilgiler tek bir yerde toplanacak. İzleyici bugün devreye giriyor.

COVID19globaltracker.org adlı bir web sitesinden herkese açık olarak erişilebilen İzleyici, daha fazla veri eklendikçe büyüyecektir. Bu, salgını durdurmak için 2 kritik unsur sağlamaya yardımcı olacak. İlki şeffaflık, çünkü Covid-19'dan bir adım önde olmak için merkezi bir veri kaynağına ihtiyacımız var ve bir diğeri ise hesap verebilirlik, çünkü hepimizin taahhütlerimizi yerine getirmesi gerekiyor.

“Küresel Covid-19 Birliği” kurulacak

İkincisi, sadece bir ülkeye aşı teslim etmenin yeterli olmadığını biliyoruz. Ülkelerin daha sonra bu aşıları, aşılamaya dönüştürmesi gerekiyor. Bunun ne kadar karmaşık olabileceğini görüyoruz. Küresel Covid-19 Birliği (Global COVID Corps) adlı yeni bir kamu - özel ortaklığı buna yardımcı olacaktır. Bu girişim sayesinde, önde gelen özel sektör şirketleri, aşı kampanyalarını desteklemek, tedarik zincirlerini yönetmek ve aşı sahalarını mümkün olduğunca hızlı ve güvenli bir şekilde sunmak için aşı alanlarını optimize etmeye yardımcı olmak gibi konularda uzmanlıklarını ve yeteneklerini paylaşmak için karşılıksız çalışacak. Özel sektör, bu mücadelede kullanmak için benzersiz becerilere ve kaynaklara sahip. Onlardan en iyi şekilde yararlanalım.”

ABD, Johnson & Johnson ile COVAX anlaşmasına aracılık yaptı

Blinken, konuşmasının sonunda, “Son olarak, devletin aşı kampanyalarıyla ulaşılamayan kişilerin de çalışmalarımızın dışında kalmamasını sağlamalıyız. Onların da korunması gerekiyor. ABD'nin, Johnson & Johnson aşılarının çatışma bölgelerinde ve diğer insani bölgelerde yaşayan insanlara ilk teslimatını kolaylaştırmak için Johnson & Johnson ile COVAX arasında aracılık yaparak anlaşmaya varılmasına yardımcı olduğunu paylaşmaktan memnuniyet duyuyorum. Bu zor koşullarda yaşayan insanların mümkün olan en kısa sürede Covid-19'a karşı korunmalarını istiyoruz. Bu mücadelenin aciliyetini biliyoruz. Salgını durdurmak için ne yapmamız gerektiğini biliyoruz” ifadelerini kullandı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.