AramaArama
Gıda Hattı

Covid-19 spreyine Avrupa’dan ödül!

18 Ağustos 2021, 17:23
Paylaş
Covid-19 spreyine Avrupa’dan ödül!
COVID-19 önleyici olması hedeflenen nazal sprey, Avrupa Biyoteknoloji Kongresi’nde “COVID ile Mücadelede En İyi Ürün” ödülü aldı.

KKTC’deki Yakın Doğu Üniversitesi’nin geliştirilmesinde proje ortağı olduğu COVID-19 önleyici olması hedeflenen nazal sprey, Avrupa Biyoteknoloji Kongresi’nde “COVID ile Mücadelede En İyi Ürün” ödülü aldı.

COVID-19 önleyici nazal sprey, KKTC’deki Yakın Doğu Üniversitesi, Perugia Üniversitesi, Avrupa Biyoteknoloji Derneği (EBTNA) ve İtalyan MAGI Group ortaklığında geliştirildi.

Dr. Bertelli: “Böyle bir projeye imza atmaktan gurur duyuyoruz”

2011’den itibaren her yıl düzenlenen ve sonuncusu Prag’da yapılan Avrupa Biyoteknoloji Kongresi’nde, koruyucu nazal sprey projesinin layık görüldüğü “COVID ile Mücadelede En İyi Ürün” ödülünü, proje ortaklarından MAGI Grup Direktörü Dr. Matteo Bertelli aldı.

Ödülü bütün proje ortakları adına aldığını ve bundan büyük gurur duyduğunu belirten Dr. Bertelli, “Biyoteknolojinin çeşitli önemli disiplinlerine, dünya çapında sağlık ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yönelik uygulamalarına odaklanan böylesi bir kongrede, partnerlerimizle yürüttüğümüz COVID-19’a karşı koruyucu nazal sprey projesinin ödüle layık görülmesi bizleri son derece mutlu etti” dedi.

“COVID’le mücadelede çözümün parçası ve hatta çözümün kendisi olmak”

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, proje ortağı oldukları koruyucu nazal spreyin, Avrupa Biyoteknoloji Kongresi’nde “COVID ile Mücadelede En İyi Ürün” ödülüne layık görülmesinin ülke ve üniversite adına gurur verici olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Günsel, “Genetik, kök hücre, bitki ve hayvan biyoteknolojisi, nanobiyoteknoloji, biyoinformatik, doku mühendisliği, aşı geliştirme, çevre biyoteknolojisi gibi konularda bilimsel çalışmaların sunulduğu kongrede, proje ortaklarımızla birlikte yer almak çok önemliydi. COVID-19’a karşı başlattığımız koruyucu nazal sprey projesinin uluslararası alanda ödüllendirilmesi, COVID salgını nedeniyle ortaya çıkan problemlere çözümler üretmek misyonuyla yapılan çalışmalarımızın doğruluğunun ve başarısının önemli bir göstergesi. Çözümün parçası ve hatta çözümün kendisi olmak isteyen tüm proje ortaklarımıza ve bilim insanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.