Gıda Hattı

COVID-19 sayesinde soğuk algınlığı ve grip azaldı

20 Aralık 2020, 15:00
Paylaş
COVID-19 sayesinde soğuk algınlığı ve grip azaldı

COVID-19 karşısında alınan tedbirler sayesinde solunum yolu ile bulaşan soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda da düşüş görüldü.

Yaygın şekilde görülen solunum yolları hastalıkları ile yıllardır karşı karşıya olmamıza rağmen, bunlara neden olan virüslerle ilgili bilgilerimiz hala sınırlı. Bilim insanları soğuk algınlığı ve grip sezonunda bu yıl mecburen yaşanan kesintinin bu konuda daha bize fazla bilgi sağlayacağını düşünüyor.

Kuzey yarımkürede grip sezonu normal şartlarda Aralık ayı ortasında açılır. Ancak bu yıl, COVID-19'da görülen yükselişe rağmen çoğu mevsimsel enfeksiyon oldukça düşük düzeyde seyrediyor.

SARS-CoV-2 virüsü dünya çapında en az 67 milyon kişiye bulaştı, 1,5 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Salgını önlemek için alınan, sokağa çıkma yasaklarından maske kullanımına, sosyal mesafeden seyahat kısıtlamalarına kadar bek çok önlem, diğer sıradan solunum yolu hastalıkları üzerinde de ciddi bir etki gösterdi.

grip-gidahatti Grip ve soğuk algınlığı COVID-19'u önlüyor mu?

Kış mevsimini bitirmiş olan Güney yarımkürede ise mevsimlik grip neredeyse hiç ortaya çıkmadı. Benzer bir durumun Kuzey'de de olması bekleniyor. Diğer yandan bazı soğuk algınlığı virüsleri daha fazla görüldü. Bu virüslerin bazı durumlarda insanları COVID-19'a karşı koruyabildiğine yönelik kanıtlar ortaya çıkmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre, COVID-19 salgınından önceki yıl soğuk algınlığı semptomları göstermiş kişilerin SARS-CoV-2 testlerinde pozitif çıkma ihtimali daha düşük. Bunun olası nedenlerinden biri, daha önce başka bir koronavirüs türüyle enfekte olmanın SARS-CoV-2'ye karşı belirli bir bağışıklık sağlaması. Ancak bazı kişilerin tekrar tekrar aynı koronavirüs nedeniyle hasta olabildiği, tek seferde birden fazla soğuk algınlığı virüsü ile enfekte olabildiği de unutulmamalı.

Kaynak: Nature

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.