Gıda Hattı

COVID-19 ölümleri D Vitamini eksikliği ile bağlantılı!

2 Mayıs 2020, 10:07
Paylaş
COVID-19 ölümleri D Vitamini eksikliği ile bağlantılı!

Yeni bir araştırma, güneşe maruz kalan vücut hücreleri tarafından üretilebilen D Vitamini’nin SARS-CoV-2 ölümlerini engelleyebileceğini gösterdi.

East Anglia Üniversitesi ve Kraliçe Elizabeth Hastanesi Vakfı’ndan araştırmacılar tarafından yürütülen araştırma, Avrupa’daki COVID-19 ölümleri ile düşük D Vitamini seviyesi arasında bir ilişki kurdu.

Henüz hakem onayından geçerek bir dergide yayınlanmayan araştırma, baskı öncesi versiyonuyla Research Square platformuna yüklendi.

| Koronavirüs ölüm oranı zannedilenden daha mı düşük? Bilimsel araştırma…

Araştırma nasıl yapıldı?

Elde edilen sonuçlar, sağlık ve hastalık arasındaki ilişkinin yaşam tarzına ilişkin birçok faktörden etkilendiğini gösteriyor. Ancak bu tarz verilerin büyük bir bilimsel tartışmanın parçası olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Bir başka deyişle hastalığa karşı D Vitamini takviyesi önermek için henüz çok erken.

Araştırmacılar 20 farklı Avrupa ülkesindeki ortalama D Vitamini seviyelerini görmek için mevcut sağlık literatürünü taradı. Daha sonra bu sayılar her ülkedeki COVID-10 ölüm sayılarıyla kıyaslandı.

Basit bir istatistiki test, sayıları arasında dikkat çeken bir korelasyon olduğunu gösterdi. D Vitamini konsantrasyonunun ortalamadan az olduğu bölgelerde, SARS-CoV-2 ölümlerinin daha fazla olduğu belirlendi.

| Güneş koruyucuların D vitamini alımına etkisi nedir? |

D Vitamini eksikliği olanlarda ölüm oranı daha yüksek!

Araştırmacılar bu bulguyu raporda “COVID-19’e karşı en hassas grup, D Vitamini eksiği en büyük grup” sözleriyle aktardı.

Uzmanlar ise bu tespite temkinli yaklaşılması gerektiği görüşünde. D Vitamini seviyesi daha yüksek olan bireyler, virüsün verdiği zararı azaltmaya yardımcı olacak başka önlemler de alıyor, sağlığına daha çok dikkat ediyor olabilir.

Ancak geçmiş araştırma sonuçlarına bakıldığında bu sonuçlar şaşırtıcı değil. Bu yeni araştırmadan çok daha sağlam araştırmalar, sağlıklı D Vitamini seviyelerinin grip, tüberküloz ve çocukluk astımı gibi solunum yolu enfeksiyonları riskini azaltabileceğini gösteriyor.

Bilim camiası, D Vitamini’nin bağışıklık sistemi üzerindeki işlevlerini de sürekli araştırıyor. COVID-19 enfeksiyonları ile savaşma potansiyelinin de gelecekte araştırmalara konu olacağına şüphe yok.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.