Gıda Hattı

Covid-19 ilacı ile ilgili önemli gelişme! Bu ilacın antikoru Omicron'a karşı etkili

3 Aralık 2021, 16:32
Paylaş
Covid-19 ilacı ile ilgili önemli gelişme! Bu ilacın antikoru Omicron'a karşı etkili
Covid-19 ilacı ile ilgili önemli gelişme yaşandı. Bu ilacın antikoru Omicron'a karşı etkili. Güney Afrika'da tespit edildikten sonra Dünya Sağlık Örgütü tarafından Omicron varyantı olarak da bilinen mutasyona uğramış corona virüsü ile ilgili dikkat çekici bir açıklama geldi.

Covid-19 ilacı ile ilgili önemli gelişme! Bu ilacın antikoru Omicron'a karşı etkili olduğu konuşuluyor. İngiltere merkezli ilaç şirketi GlaxoSmithKline, Covid-19’a karşı geliştirdikleri ilacın Omicron varyantına karşı da etkili olduğunu açıkladı.

Şirket yapılan testlerin ilk sonuçlarını kamuoyu ile paylaşarak sotrovimab isimli ilacın Omicron varyantına karşı da etkili olduğunu açıkladı. Şirket, ilacın Omicron mutasyonuna karşı bağışıklık direnci sağladığını da aktardı.

omicron varyantı
omicron varyantı

İlaç üretiminde mutasyonlar dikkate alındı

İngiliz şirketin CEO’su George Scangos, “Sotrovimab virüsün mutasyona uğrama ihtimali düşünülere geliştirilmişti. Bu hipotezimiz tekrar tekrar kanıtlanmış oldu” dedi.

İlaç için İngiltere onay verdi

Öte yandan İngiliz ilaç denetleme kuruluşu MHRA da bugün ilaca acil kullanım onayı verildiğini duyurdu.

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), Covid-19 nedeniyle hastaneye yatış ve ölüm oranlarını yüzde 79 oranında azalttığı tespit edilen yeni bir antikor tedavisi olan Sotrovimab’a onay verdi.

Yapılan açıklamada hafif ve orta şiddetli Covid-19 hastaları üzerinde yapılan incelemeler sonucunda ilacın hastaneye yatış ve ölüm riskini azaltmasından dolayı bu ilaca onay verildiği belirtildi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.