Gıda Hattı

COVID-19 havadan daha kolay bulaşmaya başladı

22 Eylül 2021, 09:50
Paylaş
COVID-19 havadan daha kolay bulaşmaya başladı

Son araştırmalar COVID-19 hastalığına yol açan SARS-CoV-2 virüsünün havayla daha etkin bir şekilde yayılmak üzere değişim geçirdiğini ortaya koydu.

Bilim insanları havadan bulaşmanın COVID-19 konusunda giderek daha önemli bir hale geldiğini ifade ediyor. Halihazırda dolaşımda olan Delta varyantının Alfa varyantından çok daha bulaşıcı olduğu biliniyor. Bu varyantın özelliği taşıyıcıların çok daha fazla virüs partikülü taşıması ve bunların vücut sıvılarının zerreleri ile havaya daha kolay yayılması.

Clinical Infectious Diseases dergisinde yayınlanan son araştırmaya göre SARS-CoV-2 virüsünün yeni varyantları havada yayılma konusunda giderek daha etkili bir hale geliyor. Bu nedenle mekanların daha iyi havalandırılmasının ve kenarlarından daha az hava sızdıran maske kullanımının yaygınlaştırılmasının önemi artıyor.

Araştırmacılar Delta varyantının çıkmasından çok daha önce Alfa varyantında değişiklikler gözlemlemeye başladıklarını ifade ettiler. Buna göre tükürük ve burun sürüntü testlerinde virüs miktarı yükselmeye, aynı süreçte havaya yayılan virüs partiküllerinin sayısında da artış görülmeye başlandı. Ancak bilim insanlarına göre hava yoluyla bulaşma sonucu oluşan Alfa varyantı enfeksiyonlarındaki artış, tükürük ve genizdeki mikroplarda görülen artışla açıklanabilecek miktarın 18 kat üzerinde oldu.

COVID-19 hastalığının havadan bulaşma riski artıyor

Tükürükte artan virüs sayısı daha ziyade büyük damlacıklarla oluşan bulaşmanın artmasında rol oynuyor. Diğer yandan virüsün nefes verirken havaya karışan çok küçük aerosol damlacıklar yoluyla bulaşma yeteneği de gün geçtikçe artıyor.

Araştırmada ağız ve burnu kapamanın hastalığın bulaşmasını önlemedeki etkinliği de incelendi. Deneylerde maske takan hasta bireylerin bulaşıcılığının %50 oranında düştüğü gözlemlense de, yüze tam oturmayan ameliyat maskeleri ve kumaş maskelerin hastalığın başkalarına yayılmasını önlemekten uzak olduğu görüldü.

Araştırmayı yürüten bilim insanları sonuçları yorumlarken SARS-CoV-2'nin sadece tükürükle değil nefes yoluyla havaya da yayıldığını ve bu konuda gün geçtikçe daha başarılı olduğunu ifade ederek AVM'ler gibi toplumla iç içe veya kapalı mekanlarda çalışan kişilerin korunması için çoklu önlemler almanın önemini vurguluyor. Bu önlemler havalandırma sistemlerinin iyileştirilmesi, filtre sistemlerinin artırılması, havanın UV ışınları ile temizlenmesi, yüze daha iyi oturan maskelerin kullanılması ve tabii ki aşılanma olarak sayılıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.