Gıda Hattı

Covid-19 depresyonu sıralamasında Avrupa'nın birincisi Türkiye

12 Ekim 2021, 08:52
Paylaş
Covid-19 depresyonu sıralamasında Avrupa'nın birincisi Türkiye
Covid-19 pandemi dönemi kaynaklı yaşanan depresyon ve anksiyete vakalarında ortaya çıkan artış değerlendirildi ülkemiz Avrupa'da ilk sırada yer alıyor.

Ortalamanın üzerinde bir artışın yaşandığı görülüyor. Dünyada ise Türkiye en fazla depresyonun görülen ülkeler arasında yer alıyor.

Tıp dergisi The Lancet yayınlamış olduğu araştırmayla önemli bir gerçeği gün yüzüne çıkardı. Pandeminin sert etkisinin hissedildiği 2020 yılı için küresel çapta bir araştırma yapıldı. Anksiyete ve depresif bozukluklar sıralamasında % 28 ile % 26 oranında artış yaşandığı görülüyor. Türkiye Arjantin Güney Afrika gibi ülkelerde bu oran depresif bozukluklar da yüzde 38.7, anksiyete bozukluklarında ise % 28 üzerinde artışı gözler önüne serdi.

Covid-19 depresyonu sıralamasında Avrupa'nın birincisi Türkiye

9 Ekim'de yayınlanan araştırma 204 ülkeyi kapsıyor ve yaş, cinsiyet gruplarının pandemiden ne kadar olumsuz etkilendiği de inceleniyor. Ayrıca hangi ülkelerde daha fazla sorunun yaşandığı da gözler önüne seriliyor. Araştırmada dikkat çeken bir konu da pandemi sırasında kadınların erkeklerden daha fazla akıl sağlığı sorunları ile karşılaştığı oldu. Araştırmanın ortak yazarlarından biri olan Ferrari pandeminin akıl sağlığını etkileyen sosyal faktörler olduğunu ortaya çıkardı dedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.