Gıda Hattı

Covid-19 aşısı kadınlarda adet düzensizliği soruna neden olabilir Mi?

16 Eylül 2021, 18:45
Paylaş
Covid-19 aşısı kadınlarda adet düzensizliği soruna neden olabilir Mi?
Koronavirüs etkileri ülkemizde ve dünyada devam ediyor. Yapılan araştırmalar koronovirüs aşısının doğurganlığı ve adet düzenini etkileyip etkilemediği konusunda araştırmalar sürüyor.

İngiltere'de bir tıp dergisinde konu ilgili yazı yayınlandı. Makalede covid-19 aşısının sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı belirtildi ve kadınlarda adet düzensizliklerinde ise geçici bir seyir yaşanabileceğini bildirdi.

İngiliz tıp dergisi konu ile ilgili bir makale yayınladı. Makale yazan İmmünoloji Uzmanı Dr. Victoria Male covid-19 aşısının doğurganlığı etkilediği ile ilgili olarak herhangi bir kanıt olmadığını fakat adet gören kadınların büyük bir kısmında bir kere düzensizlik oluşabileceğini ve daha sonra bu durumun normale döndüğünü belirtti. 30 bine yakın kadının adet düzensizliğini yaşadığına dair şikayet geldiğini söyleyen İngiliz doktor tarafından kısa ömürlü olduğu güvencesi paylaşıldı.

aşı

İngiliz Doktor İngiliz İlaç Denetleme Kurumu tarafından elde edilen verilerden adet düzensizlikleri ve covid-19 aşısı arasında bir bağlantı oluşmadığına da dikkatleri çekti. Aşı olan kadınların içinde bu yönde şikayette bulunan sayısının çok düşük dedi.

Doğurganlık için risk değil

Koronavirüs aşısı kadınlarda doğurganlığa zarar vermeyen bir aşı. Adet düzensizliklerinin yalnızca bir çeşidi değil tüm aşı türlerinde görülebildiğini söyledi. Aşı sonrası oluşan düzensizlik aşının içindeki madde kaynaklı değil kadınların bağışıklık sistemi tarafından oluşan bir tepkidir dedi. Bu durumun uzun sürmediğini ve yalnızca bir adet döngüsünde görülebildiğini söyledi.

Doktor Victoria Male uyardı. Aşının doğurganlığa zarar verdiği gerekçesi ile aşı yaptırmaktan kaçınanlar tamamen yanlış bir karar diyerek bu yöndeki iddiaları doğrulayan bir belge ve kanıt bulunmuyor. Bu nedenle aşı karşıtlığının yanlış bir durum olduğunu savundu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.