AramaArama
Gıda Hattı

Covid-19 aşısı ile göz enfeksiyonu bağlantısı için ciddi tespit!

5 Ağustos 2021, 10:12
Paylaş
Covid-19 aşısı ile göz enfeksiyonu bağlantısı için ciddi tespit!
İsrail'de yürütülen bir araştırmaya göre, Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısı, bir tür göz iltihabı ile bağlantılı olabilir.

İsrail'de yürütülen bir araştırmada, Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısının bir tür göz iltihabı ile bağlantılı olabileceği tespit edildi.

İsrail merkezli araştırmada, Pfizer/BioNTech aşısının bir tür göz enfeksiyonu ile bağlantılı olabileceği tespit edildi.

2 doz aşı olanlarda göz rahatsızlıkları gelişti

Birçok tıp merkezi tarafından yürütülen araştırmaya liderlik eden İsrail'in Tel Aviv kentinde yer alan Sourasky Tıp Merkezi'nden Prof. Zohar Habot-Wilner, 2 doz Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısı uygulanan 21 kişide, ilk doz aşının uygulanmasından itibaren 1 ila 14 gün arasında bir tür göz iltihabı olan Ön Üveit (Anterior Üveit) geliştiğini ve 2 kişide ise Multevanescent Beyaz Nokta Sendromu (MEWDS) tespit edildiğini söyledi.

Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısının Ön Üveit ile bağlayan çalışmadaki tüm hastaların DSÖ ve Naranjo kriterlerini karşıladığını belirten Habot-Wilner, hastaların 8'inde en az 1 ila 15 yıl önceden Üveit öyküsü olduğunu ve yalnızca 3 şiddetli Üveit vakasının olduğunu kaydetti. Habot-Wilner, yalnızca 1 vakanın 2. doz aşıyı aldıktan sonra durumunun kötüleştiğini ve uygun tedavi ile hastalığın düzeldiğini bildirdi.

Göz iltihabı vakaları aşı ile ilişkili!

“Sonuç olarak, Üveit öyküsü olan veya olmayan insanlara Covid-19 aşısı olmalarını öneriyorum” ifadelerini kullanan Habot-Wilner, aşı olduktan sonra Üveit atağı geçiren kişilerin, göz muayenesi yaptırmaları ve uygun tedavi görmeleri gerektiğine dikkat çekti. Habot-Wilner, genel olarak aşı uygulandıktan sonra Üveit gelişmesinin “oldukça nadir” olduğunu, fakat araştırma sonucunda göz iltihabı vakalarının diğer aşılarla ilişkili olduğunu kaydetti.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.