Gıda Hattı

Covid-19 aşısı dışında 3 yeni mRNA aşımız daha olabilir!

21 Mayıs 2022, 10:30
Paylaş
Covid-19 aşısı dışında 3 yeni mRNA aşımız daha olabilir!

Dünyanın ilk mRNA aşıları  COVID-19 hastalığına karşı başarılı klinik deneyler, düzenleyici onaylar yoluyla laboratuvardan rekor sürede insanlar ile buluştu.

Şiddetli hastalıklara karşı yüksek koruma verimliliği, klinik deneylerde görülen güvenlik ve aşıların tasarlanma hızı, gelecekte aşı geliştirme şeklimizi değiştirecek.

Araştırmacılar mRNA üretim teknolojisini kurduktan sonra, herhangi bir hedefe karşı potansiyel olarak mRNA üretebilirler. mRNA aşılarının üretilmesi de canlı hücrelere ihtiyaç duymaz, bu da onların üretilmesini diğer bazı aşılardan daha kolay hale getirir.

Dolayısıyla mRNA aşıları potansiyel olarak sadece COVID-19'u değil, bir dizi hastalığı önlemek için kullanılabilir.

Messenger ribonükleik asit (veya kısaca mRNA), vücudunuza nasıl protein yapılacağını söyleyen bir tür genetik materyal diyebiliriz. COVID-19'a neden olan koronavirüs olan SARS-CoV-2'ye yönelik iki mRNA aşısı, bu mRNA'nın parçalarını hücrelerinize iletir.

İçeri girdikten sonra vücudunuz SARS-CoV-2 spike proteinleri yapmak için mRNA'daki talimatları kullanır. Bu nedenle, virüsün sivri proteinleriyle tekrar karşılaştığınızda, vücudunuzun bağışıklık sistemi onunla nasıl başa çıkacağı konusunda zaten bir başlangıç ​​yapacaktır.

1. Grip aşısı

Şu anda, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) grip mevsiminde dolaşacağını tahmin ettiği suşlardan bizi korumak için her yıl grip aşısının yeni versiyonlarını formüle etmemiz gerekiyor. Bu, virüsün nasıl geliştiğini ve gerçek zamanlı olarak nasıl yayıldığını izlemek için sürekli bir yarış diyebiliriz.

Moderna şimdiden dikkatini mevsimsel influenzaya karşı bir mRNA aşısına yöneltiyor . Bu, WHO'nun dolaşımda olacağını tahmin ettiği virüsün dört mevsimsel türünü hedeflemesi bekleniyor.

2. Sıtma aşısı

Sıtma, sivrisinekler ısırdığında bulaşan tek hücreli parazit Plasmodium falciparum ile enfeksiyon yoluyla ortaya çıkar.Bunun için bir aşı bulunmuyor.

Bununla birlikte,  ABD'li araştırmacılar, sıtmaya karşı bir mRNA aşısı için patent başvurusunda bulundular.

3. Kanser aşıları

Zaten kansere neden olan virüslerle enfeksiyonu önleyen aşılarımız var. Örneğin, hepatit B aşısı bazı karaciğer kanseri türlerini önler ve insan papilloma virüsü (HPV) aşısı rahim ağzı kanserini önler.

Ancak mRNA aşılarının esnekliği, virüslerin neden olmadığı kanserlerle mücadele konusunda daha geniş düşünmemizi sağlıyor.

Bazı tümör türleri, normal hücrelerde bulunmayan antijenlere veya proteinlere sahiptir. Bu tümörle ilişkili antijenleri tanımlamak için bağışıklık sistemlerimizi eğitebilirsek, bağışıklık hücrelerimiz kanseri öldürebilir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.