Gıda Hattı

CoVac-1 ilacının BioNTech aşısından 3,5 kat etkili olduğu açıklandı

24 Kasım 2021, 16:48
Paylaş
CoVac-1 ilacının BioNTech aşısından 3,5 kat etkili olduğu açıklandı
Dünya 2019'un son günlerinde Wuhan'da ortaya çıkan koronavirüsün pençesinde... Çeyrek milyarın üzerinde insana bulaşan virüs gezegenimizin bir numaralı ortak gündemi olmaya devam ediyor.

Dünya 2019'un son günlerinde Wuhan'da ortaya çıkan koronavirüsün pençesinde... Çeyrek milyarın üzerinde insana bulaşan virüs gezegenimizin bir numaralı ortak gündemi olmaya devam ediyor.

5 milyondan fazla hayata mal olan virüs pandeminin ilk gününden beri bilim dünyasının merceğinde. Bilim insanları nerdeyse hergün virüs ile alakalı yeni bir keşfe imza atıyor.

UMUTLA BEKLENEN HABER GELDİ

Pandemi ile mücadele son sürat devam ederken pandeminin seyrini değiştirebilecek yeni bir haber geldi. The Telegraph'ta yayınlanan habere göre, Almanya'daki Tübingen Üniversitesi'nden akademisyenler tarafından geliştirilen CoVac-1 aşısından ilk sonuçlar geldi.

İLK SONUÇLAR OLUMLU

Aynı habere göre, koronavirüse karşı özel olarak T-hücreleri oluşturması için tasarlanan yeni aşı birinci deneme aşamasından başarı ile geçti.

Deneme verilerine göre, halihazırda kullanımda olan aşılardan çok daha iyi bir bağışıklık tepkisi üretiyor. Bu senenin başında deneysel aşıyı olan 36 kişiden alınan birinci aşama deneme verileri, aşının güvenli olduğunu ve kuvvetli bir bağışıklık tepkisi üretebileceğini gösterdi.

BIONTECH'TEN 3.5 KAT DAHA FAZLA

Bilim insanları aşının T-hücresi tepkisinin "SARS-CoV-2 enfeksiyonundan sonra ve onaylanmış aşılarla aşılamadan sonra tespit edilen düzeyleri aştığını" söyledi. Veriler, mideden tek doz biçiminde yapılan yeni aşının, Pfizer/BioNTech aşısının 3,5 katı ve AstraZeneca aşısının 20 katı kadar T-hücresi ürettiğini gösteriyor.

Araştırmacılar ayrıca, aşı kaynaklı T-hücresi tepkilerinin, mevcut endişe verici SARS-CoV-2 varyantlarından etkilenmediğini belirtiyor. Umut verici sonuçlar elde eden denemeye katılan hiç kimsenin T-hücre aşısı olmaları ardından geçen üç ay içinde Covid testi pozitif çıkmadı.

Ekip, aşının şu an için onaylanmış aşıların beraberinde özellikle yaşlılar ve bağışıklığı baskılanmış olanlar için etkili bir tamamlayıcı aşı işlevi göreceğini öne sürüyor.

T HÜCRE TEPKİSİ DAHA DAYANIKLI

İnsanları hastalığa karşı daha fazla korumanın bir yolu olarak T-hücreleri, aşı üreticileri ve klinisyenlerin gittikçe ilgisini çekmeye devam ediyor.

İnsanları enfeksiyonlara karşı koruyan bağışıklık tepkisinin bir parçasını oluşturan T-hücreleri genelde antikorlarla beraber çalışırlar. Ancak, antikor seviyeleri genelde zamanla azalır ve artırılmaya ihtiyaç duyarken, T-hücreleri kan dolaşımında birkaç yıl kalabilirler.

Aşılardan elde edilen T-hücre düzeylerinin Covid'e karşı uzun süreli koruma sağlamada anahtar olabileceğine dair kanıtlar ortaya çıkmaya devam etse de kişinin bünyesindeki T hücresi sayısının ölçümü güçlüğünü muhafaza etmeye devam ediyor.

YAŞLILAR VE HASTALAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

“Antikor tepkisi, virüs tarafından saldırıya uğradığınızda vücudun ani tepkisini ya da savunmasını yönlendiren şeydir. T hücresi tepkisinin gelmesi biraz daha uzun sürer ama daha mukavemetlidir, daha uzun sürer ve vücut onu hatırlar,” diyen AstraZeneca'nın CEO'su Pascal Soriot da vermiş olduğu bir demeçte T-hücrelerinin özellikle yaşlı insanlarda bağışıklık tepkisinin sürdürülebilirliği için çok önemli olduğunun altını çizdi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.