Gıda Hattı

Çorum'da süt üreticileri, sorunların çözümü için birlik kurdu

28 Ekim 2006, 13:05
Paylaş

-Çorum'da 21 ayrı tarımsal kalkınma kooperatifi tarafından kurulan Çorum İli Süt Üreticileri Birliği, süt üreticilerinin toplama ve pazarlama konusunda yaşadığı sorunların çözümü için çalışmalar yapacak.
Hankozlusu Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve aynı zamanda İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Aygüneş'in başkanlığını yaptığı Çorum İli Süt Üreticileri Birliği ile ilgili olarak Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenlendi.

Birliğin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın teşvikleriyle 21 Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından kurulduğunu açıklayan Mehmet Aygüneş, sütlerini satamayan kooperatiflerin biraraya gelerek böyle bir birlik oluşturduklarını bildirdi.
Birliğin 5200 sayılı Birlikler Yasası'na göre kurulduğunu söyleyen Aygüneş, birliğin kesinlikle Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile karıştırılmaması gerektiğini dile getirdi. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'nin faaliyet alanının hayvanların soy kütüğünü tutmak ve damızlık hayvan yetiştirmek olduğunu, süt üretimi ve pazarlamasının ise yan alanı olduğunu aktaran Aygüneş, "Süt toplama ve pazarlama bizim işimiz olacak. İlk etapta gerekli olan altyapı potansiyelimiz var. Şu an merkezde 10 tonluk tankımız mevcut. Her kooperatifte de ortalama 3'er tonluk tank bulunmakta. Kooperatifler bulundukları yörelerin merkezi süt toplama yeri olacak. Köyler bu merkezlere süt getirecek ve toplamada bir sorun yaşamayacağız" dedi.
Toplanan sütlerin pazarlanması konusuna da değinen Aygüneş, üreticilerden toplanan sütlerin kesinlikle büyük firmalara aktarılmayacağını kaydetti. Toplanan sütleri Çorum'da değerlendirmek istediklerini aktaran Mehmet Aygüneş, bu amaçla önümüzdeki dönemlerde süt ürünleri tesisi kuracaklarını vurguladı. Çorum'un süt üretiminde Türkiye ortalamasının biraz gerisinde olduğunu ifade eden birlik başkanı Aygüneş, kış aylarında günlük 30-40, yaz aylarında ise 60-90 ton süt toplama kapasitesinin bulunduğunu anlattı. Yeni kurulan Çorum İli Süt Üreticileri Birliği'nin yönetim kurulu ise şu isimlerden oluşuyor: Mehmet Aygüneş, Zerat Zeytinli, Mehmet Yılmaz, Gazi Temur, Ali Ekber Bal, Osman Akten, Fatih Şenol, İsa Özkan.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.