Gıda Hattı

COP26’da “Karbon Nötr Türkiye İçin Yol Haritası” konuşuldu

10 Kasım 2021, 11:53
Paylaş
COP26’da “Karbon Nötr Türkiye İçin Yol Haritası” konuşuldu

TÜSİAD, İskoçya’nın Glasgow kentinde devam eden BM İklim Değişikliği Konferansı (COP26) kapsamında, “Karbon Nötr Bir Türkiye İçin Yol Haritası” etkinliği düzenledi. Karbon nötr Türkiye’nin iş dünyası perspektifiyle ele alındığı etkinlikte, iş dünyasının 2053’de Net Sıfır Emisyon Hedefi’ne ulaşmadaki kilit rolünün altı çizildi.

İklim değişikliğinden en fazla etkilenecek bölgelerden biri olan Akdeniz havzasında yer alan ülkemiz için Paris Anlaşması’nı stratejik öncelik olarak gören TÜSİAD, bu bağlamda; politikalar arası tutarlılığı ve bütüncüllüğü sağlayan, iş dünyası dahil ilgili tüm tarafların katılımıyla hazırlanmış, 2050 yılına dek karbon-nötr olma hedefi belirleyen, somut tedbirler üzerine inşa edilen bir yol haritasının ivedilikle hazırlanması gerektiğini ve bu yol haritasının Ulusal Niyet Beyanına temel olmasını savunuyor.

TÜSİAD, bu anlayışla, İskoçya’nın Glasgow kentinde 12 Kasım tarihine kadar devam edecek olan BM İklim Değişikliği Konferansı (COP26) kapsamında, “Karbon Nötr bir Türkiye için Yol Haritası” başlıklı bir yan etkinlik düzenledi.

Karbon nötr Türkiye hedefi, iş dünyası perspektifinden ele alındı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı ve İklim Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar’ın oturum başkanlığında, “Karbon nötr bir Türkiye’nin iş dünyası perspektifiyle ele alındığı” etkinliğin ana konuşmacısı Uluslarararası Enerji Ajansı Direktörü Dr. Fatih Birol olurken, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi, TÜSİAD Enerji ve Çevre Yuvarlak Masa Başkanı ve Sabancı Holding Sanayi Grubu Başkanı Cevdet Alemdar, TÜSİAD Üyesi ve Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, TÜSİAD Üyesi ve Eczacıbaşı Holding CEO’su Atalay Gümrah, EBRD Yeşil Ekonomi ve İklim Eylemleri Genel Müdürü Harry Boyd-Carpenter konuşmacı olarak yer aldı.

Etkinlikte, iş dünyasının 2053’de Net Sıfır Emisyon Hedefi’ne ulaşmada kilit rol oynayacağının altı çizildi.

“Paris İklim Anlaşması’nın onaylanması, mutluluk verici”

Etkinlikte konuşan TÜSİAD Enerji ve Çevre Yuvarlak Masa Başkanı ve Sabancı Holding Sanayi Grubu Başkanı Cevdet Alemdar, Paris İklim Anlaşmasının onaylanmasının önemine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“TÜSİAD’ın iklim tutumu açıklamalarında yer aldığı gibi Paris Anlaşması’na COP 26 öncesinde taraf olunması ve TBMM’de onay sürecinin tamamlanması mutluluk verici. 14 ülkede birçok farklı sektörde operasyonlarını yürüten Sabancı Holding olarak, net sıfır emisyon hedefimizi açıkladık. Enerji verimliliğinde gelişmiş ülke ekonomilerinin gerçekleştirdiklerinin iki katını gerçekleştiren Sabancı Holding Sanayi Grubu şirketleri aynı zamanda Paris Anlaşması hedeflerinin ötesinde zorlayıcı olan 1,5 derece senaryosuna göre yol haritalarını belirledi ve Türkiye’de liderlik yaparak bilim temelli hedeflerini açıklamaya başladı.”

“Sektörlerde Yeşil Dönüşüm desteklenmeli”

TÜSİAD Üyesi ve Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu da, “Arçelik olarak deneyim ve öğrenimlerimizi sıfır-karbon yol haritası çizen tüm paydaşlarımıza aktarmaya ve iş birliğini güçlendirmeye hazırız. İklim krizine çözümlerin arandığı kritik bir dönemden geçerken, politikaların bütünlüğünün korunması ve sektörlerde yeşil dönüşümün desteklenmesi büyük önem taşıyor. İş dünyasının bu alanda liderlik ederek kararlı adımlar atması gerektiğine inanıyorum” dedi.

“Su ayak izimizi iyileştirdik”

TÜSİAD Üyesi ve Eczacıbaşı Holding CEO’su Atalay Gümrah ise Türkiye’nin sıcaklık ortalamalarının artışı neticesinde su kaynakları üzerindeki baskının giderek yoğunlaştığı bir coğrafyada yer aldığına dikkat çekti.

Gümrah, ihracatının önemli bir bölümünü Avrupa Birliği’ne yapan Eczacıbaşı Topluluğu ve Türkiye için Yeşil Mutabakat’ın gerekliliklerini kavramak ve uyum sürecine hızlı adapte olmanın kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

İklim değişikliğinin başlıca neticelerinden biri olan su kaynaklarının azalışı nedeniyle Eczacıbaşı Topluluğu olarak çalışma biçimlerini değiştirdiklerini belirten Gümrah, “Suyun yeniden kullanımı ve geri dönüşümü, üretim süreçlerindeki değişiklikler ve daha verimli çalışan ekipmanlara yönelik yatırımlar sayesinde su ayak izimizi kayda değer oranda iyileştirmeyi başardık” dedi.

Karbon emisyonlarının azaltılması

İkinci önemli konunun fosil yakıt tüketimi ve karbon emisyonları olduğunu kaydeden Gümrah, “Karbon ayak izimizi azaltmak, paydaşlarımıza verdiğimiz en temel sözlerden ve dünyaya karşı en önemli sorumluluklarımızdan biri. Pek çok kurum karbon emisyonlarını azaltmak konusunda çaba harcıyor, ancak bu çabaların etkisi sınırlı olacaktır. Bu geçiş sürecini hızlandırmak ve karbon nötralitesine bir an önce ulaşmak için yasalar ve yönetmeliklerin, devletçe sağlanan sübvansiyonların ve uluslararası desteklerin de kurumları desteklemesi gerekir” diye konuştu.

“Özel sektörü harekete geçirmeye hazırız”

Paris Anlaşması'nın onaylanması ve 2053 yılı net sıfır taahhüdünün kabul edilmesi de dahil olmak üzere, Türkiye'nin iklim politikasında son dönemde attığı adımları memnuniyetle karşıladıklarını belirten EBRD Yeşil Ekonomi ve İklim Eylemleri Genel Müdürü Harry Boyd-Carpenter ise, “Halihazırda Türkiye'deki yatırımlarımızın yarısı, düşük karbonlu bir ekonomiye geçişi destekliyor. EBRD olarak, Türkiye'nin karbonsuzlaşma sürecine katkıda bulunmaya, iklim dayanıklılığını artırmaya ve bu hayati gündem için özel sektörü harekete geçirmeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.