Gıda Hattı

COP26 için bir umutsuz söylem daha!

11 Kasım 2021, 17:43
Paylaş
COP26 için bir umutsuz söylem daha!

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, BM İklim Değişikliği Konferansı’nın (COP26) iklim krizini çözmede tek başına yeterli olamayacağını söyledi. Johnson, “Dürüst olmak zorundayız. İklim değişikliğini şu anda burada durduramayacağız. Bu imkansız ve bence herkes bu konuda gerçekçi olmalı” dedi.

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in, İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen BM İklim Değişikliği Konferansı’nın (COP26) başarısız olduğu ve “Bir halkla ilişkiler etkinliğine dönüştüğü” eleştirisinden sonra İngiltere Başbakanı Boris Johnson da umutsuz konuştu.

“Topu sahaya taşıdık, daha fazlasının yapılması lazım”

Düzenlediği basın toplantısında COP26’daki ilerleyişi değerlendiren Johnson, COP26’nın iklim krizini tek başına “düzeltmeyeceğini” ifade etti. “Topu sahaya taşıdık” ifadesiyle şu ana kadar COP26’da iklim değişikliği konusunda bir ilerleme kaydedilmekte olduğunu vurgulayan Johnson, “daha fazlasının yapılması gerektiğine” dikkat çekti. Johnson, ülkelerin iklim değişikliği konusunda daha iddialı ve daha inandırıcı planlara ihtiyacı olduğunu ve Paris Anlaşması’nda belirlenen sıcaklık artışlarının 1.5 derecede tutulması hedefine ulaşmak için çok çalışılması gerektiğini vurguladı.

Küresel emisyonun 2030’da azaltılması hedefi değinen Johnson, “Bulunduğumuz yer ile olmamız gereken yer arasındaki boşluğu kapatmak zorundayız. Uluslararası iklim diplomasisi ve müzakereler zorlaştı. Dürüst olmak zorundayız, Glasgow’daki COP26 zirvesi bunu tek seferde düzeltmeyecek. İklim değişikliğini şu anda burada durduramayacağız. Bu imkansız ve bence herkes bu konuda gerçekçi olmalı” dedi.

Dünya liderlerine “harekete geçin” çağrısı

Dünya liderlerine, “Dünya sizden harekete geçmenizi isterken oturamazsınız, iklim değişikliği konusunda harekete geçilmezse dünya bunu anlaşılmaz bulacaktır” diye seslenen Johnson, iklim değişikliği ile mücadelede ülkelerin ne yapılması gerektiğini bildiğini belirterek, "Sadece gerçekten devam etmek ve cesaretli olmaya ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

İngiltere Başbakanı Johnson, şimdi herkesin bir araya gelip nasıl uzlaşılabileceğini düşünmesi ve dünyanın ihtiyaçlarına cevap vermek için harekete geçmenin zamanı geldiğini aktararak, "Burada Glasgow'da, dünya, antropojenik iklim değişikliğinin sonunun başlangıcını gerçekleştirmeye her zamankinden daha yakın" diye konuştu.

1.5 derece hedefinin "hâlâ başarılabilir" olduğunu ifade eden Johnson, bunun iklim değişikliği ile mücadele için gerçek bir yol haritası gerektirdiğini kaydetti.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.