AramaArama
Gıda Hattı

Çölyaklı bireyler için glutensiz ürünlere KDV indirimi teklifi!

30 Temmuz 2021, 10:04
Paylaş
Çölyaklı bireyler için glutensiz ürünlere KDV indirimi teklifi!
CHP’li Gürsel Tekin, çölyak hastalarının tüketmek zorunda oldukları glutensiz ürünler için KDV'nin yüzde 1’e indirilmesi için kanun teklifi verdi.

Çölyaklı bireylerin en büyük sorununun pahalı glutensiz ürünler olduğunu belirten CHP’li Gürsel Tekin, çölyak hastalarının tüketmek zorunda oldukları glutensiz ürünlerin KDV oranlarının yüzde 1’e indirilmesi ve ithal ürünlerin fiyatlarının vergi muafiyeti uygulanarak vatandaşların alım gücüne uygun sınırlara çekilmesi amacıyla kanun teklifi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, çölyak hastalarının glutensiz ürünlere daha uygun fiyatlara ulaşabilmeleri amacıyla TBMM Başkanlığına bir kanun teklifi sundu.

“Glutensiz ürünler cep yakıyor”

Konuya ilişkin açıklamasında, pandemi sürecinden en çok etkilenen kesimlerin başında çölyak hastalarının geldiğini belirten Tekin, “Tüm çölyaklıların şu an için ortak ve en büyük sorunu, glutensiz ürünlerin pahalılığıdır. Pandeminin ilk günlerinde insanlar panik halinde evlerine; un, makarna, ekmek, yiyecek stoklarken, çölyak hastaları normal zamanda dahi zor buldukları glutensiz ekmek yerine normal ekmek tüketmek zorunda kaldılar” dedi.

Çölyak hastalığı olanların sağlıklı bireylerin aksine yediğine, içtiğine daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini ifade eden Tekin, “Her besini tüketemeyen çölyak hastaları zor bir hayat yaşarken, aradıkları ürünleri bulamamaktan ve bulduklarında da fiyatlarının pahalı olmasından dolayı zor durumda kalıyorlar” diye konuştu.

Çölyak hastalarının tükettiği gıdalardaki pahalılığın maddi durumu iyi olmayan aileleri zor duruma soktuğuna dikkat çeken CHP’li Tekin, “Bir paket makarnayı 25-30 liraya satın alıyorlar. Bir çölyak hastanın günlük gıda harcaması ortalama 200 lira civarında. Bir glutensiz ekmek 10 lira ile 15 lira arasında değişiyor. Buna güç mü dayanır? Umuyorum ki hükümette bu olumlu adımı atar ve bu hastalarımızın aldıkları hizmetleri bir an önce iyileştirir.” dedi.

1 milyondan fazla çölyak hastası var

CHP’li Tekin’in Çölyak Hastaları Hakkında Kanun Tekliğinin gerekçesinde, 2018’in Nisan ayında yayımlanan Çölyak Hastalığı Meclis Araştırma Komisyonu Raporu’na göre, Türkiye’de 75 bin çölyak hastasına tanı konulduğu ifade edilse de şu an için ülkemizde 1 milyondan fazla çölyak hastası olduğunun tahmin edildiği vurgulandı. Gerekçede, şöyle denildi:

“Her 100 kişiden birinde görülen Çölyak hastalığı için uzmanlar, kesin bir tedavi yöntemi olmadığını, hastaların normal ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için en etkin çözümün, ömür boyu devam edilecek sıkı bir glütensiz diyet uygulaması olduğunu ifade ediyorlar.

glutensiz gıdalar

 

Tüketiciler de üreticiler de ürünlerin daha ucuz olmasını istiyor

Çölyaklılar ve çölyaklı çocukları olan aileler glutensiz beslenme konusunda çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Bunların başında çölyaklıların glutensiz gıdaya ulaşmada yaşadıkları güçlükler gelmektedir. Çölyak hastalarının uygun gıdaya kolay erişebilme taleplerine karşılık, yerli üreticiler ve ithalatçılar da maliyetlerin düşürülebilmesi, rekabet koşullarının iyileştirilmesi halinde daha uygun fiyatlı bir ürün yelpazesini daha çok çölyaklıya ulaştırabileceklerini belirtmektedir.

Çölyak hastalığı için kullanılan diyet ürünlerin çok pahalı olması nedeniyle hastalar diyetlerine yani aslında tedavilerine devam edememektedirler. Çölyak hastalığının tedavisinin aksaması ise ilerleyen aşamalarda ciddi sıkıntılara neden olmaktadır. Örneğin glütensiz bir ekmek normal ekmekten 10 kat fazlaya satılmaktadır. Bu nedenle bir an önce çölyak hastalarımızın kullandığı ürünlere teşvik, KDV muafiyeti gibi çeşitli desteklemelerin yapılması gerekmektedir.

KDV oranı %1’e indirilsin teklifi

Ülkemizdeki yasal düzenlemelerin yetersizliği ya da yanlışlığı nedeniyle bu hastalıkların erken teşhisi ve aynı zamanda tedavisi oldukça güçleşmektedir. Bu nedenle bu kanun teklifi ile Çölyak hastalarının uygun ve ucuz gıdaya ulaşabilmesi ve bu hastalara sunulan hizmetlerinin iyileştirilmesi ve diğer pek çok sorunun önüne geçilmesi amaçlanmıştır.”

Teklifte, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28 inci maddesinin birinci fıkrasına,

“Çölyak hastalarının sağlık durumlarına bağlı gerekçelerle kullanmak zorunda oldukları ürünlerin teslimine ilişkin işlemlerde katma değer vergisi oram %1 'den yüksek olamaz.”

4458 sayılı Gümrük Kanunu’na ise ek madde olarak,

"EK MADDE I- Çölyak hastalarının sağlık durumlarına bağlı gerekçelerle kullanmak zorunda oldukları ürünler ticaret politikası önlemlerine tabi tutulmaz ve bunlar hakkında ithalat vergilerinden tam muafiyet uygulanır.”

Hükmünün eklenmesi isteniyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.