AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Çölyak ve fenilketonüri hastalarına destek

Çölyak ve fenilketonüri hastalarına destek
28 Eylül 2015, 12:45

Yaşam boyu özel diyetlere uymaları gereken çölyak ve fenilketonüri hastalarına, belediyeler de destek veriyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, diyete uygun olarak hazırlanan ve içerisinde özel ürünlerin bulunduğu gıda paketlerini,  kentte yaşayan Çölyak ve Fenilketonüri (PKU) hastalarının evlerine teslim ediyor.

Ömür boyu diyet yapmak zorunda olan  Çölyak  ve Fenilketonüri hastası çocuklara ve ailelerine destek amacıyla Kent Ekmek Fabrikası’nda uygun fiyatlı glutensiz ekmek üretimine geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, diğer yandan da hastalıkla mücadeleye destek amacıyla bu hastalara özel gıda paketi dağıtımını sürdürüyor. Büyükşehir ekipleri, bu yıl da hastalık diyetine uygun ürünlerle hazırlanan gıda paketlerini, 242 Çölyak ile 82 Fenilketonüri hastasının evlerine teslim ediyor.

Çölyak hastaları için hazırlanan gıda paketinde çok amaçlı un, burgu makarna, tel şehriye, spagetti makarna, çikolata kaplı bisküvi, petibör klasik  bisküvi, tuzlu kraker, grisini, vanilyalı ve fındıklı gofret bulunuyor. Fenilketonüri hastaları için hazırlanan paketlerde ise ekmek unu,  burgu makarna, düdük makarna, tel şehriye, spagetti makarna, tuzlu çubuk kraker ve pandispanya kurabiye gibi ürünler yer alıyor.

72 kente İzmir’den ekmek gidiyor

Dar gelirli vatandaşlara destek olmak için kurduğu Kent Ekmek Fabrikası’nın üretim yelpazesine 2011 yılında glutensiz ekmeği dahil eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, başlattığı sosyal sorumluluk projesiyle sadece İzmir’de değil, başka şehirlerdeki çölyak ve fenilketonüri hastalarına da  umut oldu. Yatırım ve üretim maliyetinin yüksek olması nedeniyle  fırınların üretmek istemediği glutensiz ekmek, 72 şehirde 924 farklı noktaya gönderiliyor. 1.5 TL’den satılan glutensiz ekmeklerin “tost” ve “hamburger” olmak üzere iki ayrı tipi bulunuyor.

Çölyak hastaları sevindi

Her 3 ayda bir glutensiz un dağıtımı yapan Gaziantep Şehitkamil Belediyesi de, Kurban Bayramı öncesinde 196 çölyak hastasına 9 kilodan oluşan glutensiz un ve glutensiz makarna hediye etti.

Şehitkamil Belediyesi Gıda Bankası’ndan glutensiz un ile iki paket makarnayı alan aileler, “Çocuklarımız çölyak hastası olduğu için glutensiz una ihtiyacımız vardı. Ancak pahalı olduğu içinde almakta zorluk çekiyoruz. Belediye Kurban Bayramı öncesi çölyak hastalarını da unutmayarak, glutensiz un dağıtımı yaptı. Bunun yanı sıra bayrama özel olarak glutensiz makarna hediye etti. Bu yardımlarından dolayı Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu’na ve yetkililere sonsuz teşekkür ediyoruz” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.