Gıda Hattı

Cole Porter kimdir? Cole Porter hayatı

9 Haziran 2022, 11:06
Paylaş
Cole Porter kimdir? Cole Porter hayatı
Cole Porter kimdir? Yaşadığı engellilik durumu ile merak edilen Cole Porter hayatı ve tüm çalışmaları merakla araştırılmaktadır. İşte Cole Porter biyografisi ve tüm müzikal çalışmaları...

Cole Porter kimdir? Her bestesi ve sözleri ile dikkat çeken Cole Porter hayatı merak ediliyor. İşte Cole Porter biyografisi...

Cole Porter biyografi

tam adı; Cole Albert Porter

doğum; 9 Haziran 1891

ölüm; 15 Ekim 1964

mesleği; Amerikalı besteci ve söz yazarı.

Cole Porter hayatı

Zengin bir ailenin çocuğu olarak Indiana'da dünyaya geldi. Otoriter dedesinin isteklerine karşı gelerek hukuk okumak yerine müzik eğitimi aldı. Yavaş bir başlangıcın ardından 1920'lerde başarı elde etmeye başladı ve 1930'larda Broadway müzikallerinin en önemli bestecilerinden biri oldu. Birçok başarılı Broadway bestecisinin aksine, aynı zamanda söz yazarıydı.

1937'de bindiği at devrilince bacakları ezildi ve hayatının geri kalanını engelli olarak geçirdi. Bacaklarının kesilmesine karşı çıktı ve tam 34 kere ameliyat olmak zorunda kaldı. 1940'lı yılların başında engelinin de verdiği etkiyle hit müzikaller çıkaramasa da, 1948 yılında “Kiss Me, Kate” müzikali ile en iyi müzikal dalında Tony Ödülü'nü kazandı.

Porter'ın diğer müzikallerinden bazıları Fifty Million Frenchmen, DuBarry Was a Lady, Anything Goes, Can-Can ve Silk Stockings. Başlıca hit şarkıları "Night and Day", "I Get a Kick Out of You", "Well, Did You Evah!", "I've Got You Under My Skin", "My Heart Belongs to Daddy" ve "You're the Top".

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.