Gıda Hattı

Cola Turka ile pazar hareketlendi

13 Nisan 2007, 00:21
Paylaş

Sektörün bir diğer büyük markası ise Cola Turka. Ülker Grubu’nun 2003 yılında pazara sürdüğü Cola Turka, 2006 yılında 250 ml ince kutu ambalajı ile kola segmentinde Türkiye’de bir ilke imza attı. Futbol ve basketboldaki sponsorluklarıyla dikkat çeken Ülker Grubu, son olarak futbolun dört büyüğünden yıldızların rol aldığı “Hep Beraber” sloganlı imaj kampanyasıyla Cola Turka’da yeniden atağa kalktı. Cola Turka’nın üreticisi Della Gıda, Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri ile Türk Cumhuriyetleri’ne ihracat yapıyor.

Della Gıda İcra Komitesi üyesi Haldun Erkli, MEDER’in de başkan yardımcısı. 2000’li yıllara girerken yılda ortalama yüzde 4-5 büyüyen kola pazarının, Cola Turka’nın pazara girmesiyle beraber 2003’ten bugüne toplam yüzde 52’lik bir büyümeye ulaştığını belirten Erkli, şöyle konuştu:

“Cola Turka pazara girdikten sonra rekabet yoğunlaşmış, daha uygun fiyat ve promosyonlar sayesinde Türk tüketicisi kazançlı çıkmıştır. 2003 yılında kişi başı tüketim 19 litrelerde iken, bugün kişi başı kola tüketimi 30 litreye ulaşmıştır. Türkiye’nin genç nüfusu, alım gücünün artması, tüketim ve yaşam alışkanlıklarının değişmesi nedeni ile yıllık yüzde 10 büyümenin önümüzdeki 5 yıl daha devam edeceğini düşünüyoruz.”

Erkli de sektörde yaşanan en önemli sorunu, kolalı ürünlerdeki ÖTV ve KDV uygulamaları olarak tanımlıyor. Erkli, “Tüm içeceklerle mukayese edildiği zaman bu uygulama haksız rekabet yaratmakta ve tüketiciye pahalı ürün satmamıza neden olmaktadır. Biz sanayiciler olarak bu uygulamanın kaldırılmasını, en azından daha makul bir düzeye çekilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Erkli’ye göre ikinci sorun, nişasta bazlı şeker üretimine getirilen kota. Üretimdeki temel hammaddelerden birisinin şeker olduğuna dikkat çeken Erkli, sektörün hızla büyümesine karşın nişasta bazlı şeker üretimi kotasında değişiklik olmadığını hatırlattı. Erkli, “Üreticiler yeniden işletme yatırımları yaparak, daha yüksek maliyetli olan kristal şeker tüketimine zorlanmaktadırlar. Artan talep ile kota dağılımının yeniden belirlenmesi ve rekabetçi ekonomi kurallarına uygun hale getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Yeni tüketiciler kazanacağız

Cola Turka açısından 2006 yılını da değerlendiren Erkli, pazarla birlikte büyüme ve mevcut konumlarını biraz daha sağlamlaştırma açısından başarılı bir yılı geride bıraktıklarını kaydetti. Erkli, 2007 yılı hedeflerini de şöyle açıkladı:

“Geçtiğimiz yıl Türkiye’de ilk kez kolayı ince kutu ile tüketicilerin beğenisine sunarak bir ilk gerçekleştirdik. 2007’nin, rekabetin çok yoğun olacağı, fakat Cola Turka’nın yeni tüketiciler kazanarak pazarın üzerinde bir büyüme sağlayacağı bir yıl olmasını hedefliyoruz.

Ülker İçecek Grubu olarak 2007 yılında da pazarın büyüme trendine katkıda bulunmayı ve değişen tüketici beklentilerine paralel bir şekilde ürünlerimizi çeşitlendirmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda yıl içinde gerekli yatırımları sürdüreceğiz. 2007 yılı için hedefimiz büyüyen ürün portföyü ile pazar payımızı artırmak olacak.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.