Gıda Hattı

Çok yüksek binalarda yaşamak zaman algısını nasıl değiştiriyor?

15 Haziran 2022, 18:25
Paylaş
Çok yüksek binalarda yaşamak zaman algısını nasıl değiştiriyor?

Gökdelenler ve yüksek binalar artık ülkemizdeki büyük şehirlerde de inşa ediliyor. Peki bu binalarda yaşamanın zaman algısını değiştirdiğini biliyor muydunuz?

IFL Science’ta yayınlanan bir makaleye göre, daha yüksek katlara çıkıldıkça, yer yüzüne kıyasla olan zaman farkı artıyor.

Dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa’ya bakalım. 828 metrelik bu binada yaşamak sıra dışı bir deneyim.

Uzay, zaman ve mekanı büküyor. Bu sebeple ağır bir nesneye yanaştıkça zaman da yavaşlıyor. 70 yıl boyunca, hiç yere inmeden Burj Khalifa kadar yüksek bir binada yaşamak, sizi 0,08 saniye daha yaşlı yapıyor.

Bu, göz ardı edilebilecek bir fark. Ancak esas fark ölçülen zamanın dışında, psikolojik zamandan kaynaklanıyor. Bu ise güneşe bağlı bir fark.

Burj Khalifa ve benzeri yükseklikteki binalarda yaşamak, Dünyayı çok daha fazla görmenizi sağlıyor, gördüğünüz ufku 80 kilometreye kadar çıkarıyor. Böyle bir yükseklikte güneş her gün daha erken doğuyor ve daha geç batıyor. Bu da her gün birkaç dakika daha fazla gün ışığı almanız anlamına geliyor.

Business Insider’da yayınlanan bir yazıya göre, mimar Stefan Al’ın Supertall (T. Süper Uzun) adlı kitabında, güneş ışığında küçük bir farkın dahi ne denli büyük bir etkisi olduğu tartışılıyor. Örneğin, yüksek katlarda yaşayan kişiler, Ramazan ayında iftar yapmak için daha uzun süre bekliyor.

İnsanların vücut saatleri, zaman algısı noktasında gün ışığından büyük ölçüde etkileniyor. Güneş ve güneş ışığının günlük hayattaki zaman algımız üzerindeki etkisi, araştırmacılar tarafından uzun bir süredir inceleniyor.

Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmada 15 kişi 40 gün boyunca bir mağarada kaldı. Çıktıklarında deneye katılanlar 30 gündür orada kaldıklarını söyledi.

Başka bir çalışmada yüksek yerlerde yaşayanların, yaz aylarında geç saatlerde de havanın aydınlık olması sebebiyle zamanın olandan daha erken algıladığı belirlendi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.