Gıda Hattı

Çok mu uyuyorsunuz? Çok uyuduğunuzu nasıl anlarsınız?

23 Ekim 2021, 12:30
Paylaş
Çok mu uyuyorsunuz? Çok uyuduğunuzu nasıl anlarsınız?

Uyku genellikle bir dizi sağlık yararı ile birlikte geliyor. Ancak aşırıya kaçmak sağlık riskleri ile ilişkili. Altta yatan bir durumu gösterebiliyor.

Düzenli olarak gece dokuz saatten fazla uyuyorsanız ve yine de yorgun hissederek uyanıyorsanız başka bir sağlık sorununuz olabilir.

Uyumaya ihtiyacımız olduğu tartışılmaz. Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsüne göre zihinsel ve fiziksel sağlığımız, yaşam kalitemiz ve genel güvenliğimiz için uyumak çok önemli.

Doğru uyku sadece kendinizi yenilenmiş ve güne hazır hissetmenizi sağlamakla kalmıyor. Öğrenmeyi geliştiriyor. Kalp ve kan damarlarının kendilerini onarmasına yardımcı oluyor.

Yaşınız, aktivite seviyeniz ve sağlığınız bu hedefi her iki yönde değiştirebilse de, çoğu insan için her gece yedi ila dokuz saat uyku yeterli oluyor.

Günümüzde az uyumak yaygın bir sorun olsa da çok fazla uyumak da endişe kaynağı olabiliyor.

Aşırı uyumak 24 saatlik bir süre içinde dokuz saatten fazla uyumak olarak tanımlanıyor. Muhtemelen bunu daha önce stresli bir çalışma haftasından veya yoğun bir seyahat hafta sonundan sonra ya da vücudunuz soğuk algınlığı ile savaşırken yapmışsınızdır.

Aşırı Uyumaya Ne Sebep Olur?

Uyku bozuklukları direktörü Ulysses Magalang, "Birisi bir gecede dokuz saatten fazla uyuduğunu söylediğinde baktığımız en yaygın neden, bunun bir ilaç etkisi mi yoksa tıbbi, psikiyatrik veya nörolojik bir bozukluk mu olduğudur " diyor. Diğer nedenler;

  • Obezite
  • Kalp-damar hastalığı
  • Şeker hastalığı
  • Huzursuz bacak sendromu
  • Bruksizm (diş gıcırdatma veya sıkma)
  • Kronik ağrı
  • Uyku bozukluğu ( uyku apnesi, uykusuzluk veya narkolepsi gibi )
  • Hipotiroidizm
  • Depresyon veya anksiyete

Çok Uyuduğunuzun İşaretleri

Bilim insanları aşırı uyumaya genellikle gün içinde baş dönmesi, baş ağrısı, enerji azalması ve ruh hali değişiklikleri gibi yorgunluk semptomlarının eşlik ettiğini söylüyor.

Sonuç olarak düzenli olarak bir gecede dokuz saatten fazla uyuyorsanız, ancak zinde uyanmıyorsanız, muhtemelen uzun süre uyuyorsunuzdur.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.