AramaArama
Gıda Hattı

Çok fazla kahve içmek, beyninize zarar verebilir!

1 Ağustos 2021, 12:15
Paylaş
Çok fazla kahve içmek, beyninize zarar verebilir!

Yeni bir araştırma, severek tükettiğimiz kahvede aşırıya kaçmanın beyin hacmini küçültebildiğini ve bunama riskini arttırdığını gösterdi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Nutritional Neuroscience dergisinde yayınlandı.

Büyük bir katılımcı grubu ile yapılan araştırmada, fazla kahve tüketiminin uzun vadeli etkileri incelendi. Çalışmada 37 ile 73 yaş aralığındaki 17.702 kişi yer aldı. Veriler UK Biobank’ten alındı.

Risk, ne kadar tüketimden sonra başlıyor?

Aşırı kahve tüketiminin neden olduğu risklerin keskin bir şekilde artması dikkat çekti. Öte yandan bu risklere maruz kalmak için gerçekten fazla miktarda kahve içmek gerekiyor.

Araştırmada, günde 6 bardak veya daha fazla kahve içenlerin, 2 bardak veya daha az içenlere kıyasla bunama riskinin %53 daha fazla olduğunu gösterdi.

Güney Avustralya Üniversitesi’nden Epidemiyoloji Uzmanı Kitty Pham, “Kahve, dünyadaki en popüler içeceklerden biri. Dünya geneli tüketim, yılda 9 milyar kilogram. Bu nedenle kahvenin sağlık üzerindeki etkilerinin anlaşılması hayati önem taşıyor.

Yapılan bu çalışma, kahve, beyin hacmi ölçümleri, bunama ve inme riski arasındaki bağlantıları en kapsamlı inceleyen çalışma oldu. Aynı zamanda birçok etken ve hacimsel beyin görüntüleme verilerini hesaba katan en büyük çalışma” diye konuştu.

Çalışma, fazla kahve tüketiminin büyük bir örneklem grubunda, yüksek bunama riskiyle ilişkili olduğunu gösterdi.  Ancak araştırmacılar, tipik kahve tüketiminin günde 1-2 normal bardağa eşdeğer olduğunu, bu miktarlardaki tüketimin genel olarak sağlık üzerinde olumsuz etki yapmadığını ifade etti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.