AramaArama
Gıda Hattı

Çok az kalori tüketmek, bağırsakta zararlı bakteri sayısını arttırabiliyor!

11 Temmuz 2021, 11:30
Paylaş
Çok az kalori tüketmek, bağırsakta zararlı bakteri sayısını arttırabiliyor!

Yeni bir araştırma, çok az kalori tüketmenin bağırsak mikrobiyomunu ciddi şekilde değiştirebileceğini gösterdi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar, en önemli bilimsel dergiler arasında gösterilen Nature’da yayınlandı.

Çalışmaya göre, çok az kalori tüketimi Clostridioides difficile adlı bakterinin bağırsakta çoğalmasına neden olabiliyor. Bu bakterinin şiddetli ishale ve bağırsakta enflamasyona sebep olduğu biliniyor.

Çalışmaya katılan bireylerde bu sağlık sorunlarına rastlenmasa da, C. difficile adlı bakterinin varlığı, bağırsak mikrobiyomunun zayıflama ile nasıl bir ilişkisi olduğu konusunda soru işaretleri ortaya çıkardı.

Araştırma için aşırı kilolu ve obez 80 kadın gönüllü oldu ve 16 hafta boyunca takip edildi. Aralarından 16’sı, çok düşük kalorili bir beslenme uyguladı. Bu grup günde yalnızca 800 kalori tüketti ve tıbbi olarak takip edildi. Diğer katılımcılar ise mevcut vücut ağırlıklarını korudu.

| Yediklerinizin kalorisini bilin! Kalori nedir, nasıl hesaplanır? |

Kabızlığa ne iyi gelir? Kabızlığa iyi gelen yiyecekler, kabızlığa anında çözümKalorinin vücutta beklenmeyen etkileri var!

Araştırmacılar, “Elde ettiğimiz sonuçlar, kalorilerin vücut ağırlığı yönetimindeki rolünün yalnızca enerji alımından ibaret olmadığını, çok daha karmaşık olduğunu gösteriyor. Çok düşük kalorili bir diyet uygulamanın bağırsak mikrobiyumunu önemli biçimde değiştirdiğini, genel olarak bakteri sayısını düşürdüğünü gördük” diyerek çalışma sonuçlarını yorumladı.

Araştırmanın sonraki aşamasında ise fareler üzerinde bir çalışma yapıldı. En fazla kilo veren kişilerden, diyet öncesi ve sonrası döneme ait dışkı örnekleri, mikrobiyomu olmayacak şekilde genetiği değiştirilen farelere nakledildi.

Diyet sonrası dışkıların nakledildiği farelerin %10 kilo kaybettiği görüldü. Fare mikrobiyomunun daha detaylı incelenmesi, C. difficile varlığını gösterdi. Bu bakteri bağırsaklarımızda doğal olarak bulunsa da, yemek yediğimizde ortaya çıkan yağ metabolizması işlemi tarafından kontrol altında tutuluyor.

Elde edilen sonuçlar, çok düşük kalorili beslenmenin bakteri üzerindeki bu kısıtlamayı kaldırdığını gösteriyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.