Gıda Hattı

Çok acı, tuzlu ya da çok baharatlı bir yemek mi yaptınız? Geri dönüşü var! İşte öneriler!

7 Ekim 2021, 08:23
Paylaş
Çok acı, tuzlu ya da çok baharatlı bir yemek mi yaptınız? Geri dönüşü var! İşte öneriler!

Yemek yapmak çoğu zaman ölçeklere dayanır. Ancak bazı zamanlarda ise sezgilerimizi dinleyerek yemek yaparız. Bazen de tuzun, acının ya da limonun ölçüsünü kaçırabiliriz.

Davetli misafiriniz varsa mutfakta çok hızlı olmalısınız. Bu durum da bir şeylerin yanlış gitmesi için potansiyel hata zemini hazırlıyor. Bir şeylerin rotadan saptığını anladığınız anda rotayı tersine çevirmenin bazı basit yolları bulunuyor.

Lezzet oran dengeniz istemediğiniz yöne doğru saptığında onları tekrar rayına oturtmanın en kolay yolu, hâlihazırda kullandığınız diğer malzemelerden daha fazlasını eklemek. Örneğin daha fazla su, et suyu, patates, havuç her şeyi eşitler. Tabii ki, beklediğinizden daha fazla yiyecekle karşılaşacaksınız ama en azından lezzetli olacak.

baharat-gidahatti

Çok baharatlı yiyecekler için öneriler

Buradaki düşmanınız kapsaisin, acı biberde dokunduğu dokuyu tahriş eden kimyasal bir bileşik. Zorlu bir mücadele gibi görünebilir ancak kapsaisinin etkisi çeşitli şekillerde giderilebilir.

Süt, tereyağı, yoğurt ve benzerleri, kapsaisin moleküllerini bağlayan kazein adı verilen bir protein içerir. Sirke ve narenciye gibi asitler de etkili olur. Çünkü kapsaisin alkali ve asit eklemek pH'ı dengeleyebilir.

Çok tatlı yiyecekler için öneriler

Biraz limon veya limon suyu çok tatlı bir tabakta  işe yarayabilir. Şekersiz kakao tozu da iyi bir tercih olabilir. Ancak kesinlikle tuz eklemeniz önerilmez.

Çok tuzlu yiyecekler için öneriler

Sıvı içeren bir şey pişiriyorsanız, yoğun tuzlu tadı dengelemek için o sıvıdan daha fazlasını eklemelisiniz. Su genellikle en iyi çözüm. Çünkü su nötr.

Asit, limon ve limon suyu gibi maddeler de tuzlu tadı dengeler.

Çok acı yiyecekler için öneriler

Karışımlarınızın çok acı olduğunu fark ettiğinizde, kahveyi düşünebilirsiniz acı tadı hapsedecek ve yemeğin tadını dengeleyecek. Ya da daha önce bahsedildiği gibi kullandığınız malzemeden biraz fazlasını eklemeniz işe yarayabilir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.