AramaArama
Gıda Hattı

Coğrafi işaret ve geleneksel ürünlere Türkiye haritalı amblem!

29 Aralık 2017, 10:19
Paylaş
Coğrafi işaret ve geleneksel ürünlere Türkiye haritalı amblem!

Türk Patent ve Marka Kurumu, coğrafi işaretler ve geleneksel ürün adları amblemine standart getirdi. Daire içinde yer alan Türkiye haritasından oluşan; menşe adı, mahreç işareti ve geleneksel ürün adı amblemi, renkli ya da siyah beyaz olarak kullanılabilecek.

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun (TÜRK PATENT), Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Amblem Yönetmeliği, 29 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlandı.

metro-cografi-isaretler-gidahatti6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu uyarınca hazırlanan yönetmelikte, coğrafi işaretler ve geleneksel ürün adlarına ilişkin amblem standarda bağlandı, amblem kullanımına yönelik usul ve esaslar düzenlendi.

Amblem kullanımı

Buna göre, tescilli coğrafi işaretler ve geleneksel ürün adları, tescil belgesinde belirtilen şartlara uygun olan ürünlerin üretimi veya pazarlamasında faaliyet gösterenler tarafından kullanılacak.

Tescilli coğrafi işaret ile birlikte amblemin kullanımı zorunlu olacak. Türkiye’nin taraf olduğu ikili veya çok taraflı anlaşmalar kapsamında ülkemizde korunması öngörülen yabancı ülkelere ait coğrafi işaretler için amblem kullanımı zorunlu olmayacak.

cografi-isaret-mense-adi-amblem-gidahattiTescilli geleneksel ürün adının amblemsiz kullanımı, 6769 sayılı Kanun hükümlerine tabi olmayacak.

Amblem, çapı 15 milimetreden küçük olmayacak şekilde, coğrafi işaret veya geleneksel ürün adı ile birlikte ürün veya ambalaj üzerinde, ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılamadığı durumlarda ise işletmede kolayca görülebilecek şekilde kullanılacak.

Tescilli adın türüne göre yönetmelik ekinde yer alan amblemlerden uygun olanı kullanılacak ve amblem üzerinde değişiklik yapılamayacak.

turk-patent-ve-marka-kurumu-gidahatti
Türk Patent ve Marka Kurumu

Amblemde yabancı dil kullanımı

Amblem, coğrafi işaret veya geleneksel ürün adını kullananlar tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu resmi internet sitesinden temin edilecek.

Türkiye’de piyasaya sunulan, tescilli coğrafi işareti ve geleneksel ürün adını taşıyan ürünlerin üzerinde Türkçe amblemler kullanılacak.

Dış ticarete konu ürünlerde yabancı dilde amblem kullanılması tercih edildiğinde, Kurumun resmi internet sitesinde yabancı dil karşılıkları verilen amblemler kullanılabilecek.

geleneksel-urun-amblemi-gidahattiTürkiye haritalı amblem

Menşe adı, mahreç işareti ve gelenek ürün adı amblemleri, ekte belirtilen şekilde, üçgenlerin çevrelediği daire içinde yer alan köşeli parantez arasındaki Türkiye haritasından oluşacak.

Menşe adı ambleminde kırmızı, mahreç işareti ambleminde yeşil, geleneksel ürün adı ambleminde ise turkuaz renk hakim olacak.

Görünürlüğü zorlaştıran renkli zemin üzerinde amblemin kullanılması halinde, amblemin etrafında sınırlandırıcı bir dış daire kullanılacak. Bu durumda dış daire ile üçgenler arasında kalan zemin beyaz olacak.

Ambalajda yer alan diğer tüm unsurların sadece siyah, sadece beyaz veya siyah-beyaz olması halinde amblemin siyah-beyaz kullanımı da mümkün olabilecek.

10 Ocak 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan yönetmelik hükümlerini, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı yürütecek.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.