Gıda Hattı

Çocukluk obezitesinin nedeni ebeveynler mi?

28 Şubat 2017, 15:53
Paylaş
Çocukluk obezitesinin nedeni ebeveynler mi?

Yeni bir araştırmaya göre, çocuklarda görülen çocukluk obezitesi vakalarının %40’ı, refah seviyesi ve sosyal statüden bağımsız olarak, kalıtsal yolla ebeveynlerden geçiyor.

Bir grup araştırmacı; İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Endonezya, İspanya ve Meksika’daki çocukların ve ebeveynlerinin vücut kitle endeksi verilerini inceledi. Ekip, ebeveynlerin ayrı ayrı (hem anne hem baba) tüm çocukluk obezitesi nedenlerinin %20’sini oluşturduğunu belirledi.

Bir diğer deyişle, tüm faktörlerin yanında hem anne hem baba çocuğun vücut kütle endeksi (BMI) değerinin beşte birinden sorumlu.

obezite-gidahatti

“Ev ortamı” da genetik kalıtım kadar önemli

Nesiller arası BMI aktarımında hem genetik kalıtım hem de “ev ortamı” rol oynuyor. Ev ortamı ile kastedilen, çocuğun yetiştirildiği ailenin beslenme ve egzersiz alışkanlıkları.

Önceki araştırmalar ile ebeveyn alışkanlıkları ve vücut ağırlığının çocuk sağlığı üzerindeki etkisi ortaya koyulmuştu.

Erken Yaşta Beslenme (Early Nutrition) isimli kampanya grubu tarafından yayınlanan bir rapor, ebeveynlerin hamilelik döneminde obez olmasının, çocuğun obez olma ihtimalini 3 kat arttırdığını göstermişti.

Ekonomik faktörler çocukluk obezitesi üzerinde ne kadar etkili?

Obezite kalıtımındaki oranların, verilerin toplandığı 6 ülkede de aynı olduğu belirlendi. Araştırmacılara göre bu oldukça şaşırtıcı bir tutarlılık.

Raporda şu ifadelere yer verildi: “Nesiller arası adipozite kalıtımının ülkeler arasında şaşırtıcı şekilde tutarlı ve benzer olduğu gördük. Bu ülkeler ekonomik gelişimlerinin farklı aşamalarında olsa da ilişki geçerli.”

cocukluk-cagi-obezitesi-gidahatti

Çalışmada ekonomik gelişim, endüstrileşme ve istihdam oranının, obezitenin ebeveynlerden aktarımında çok küçük bir etkisi olduğu belirlendi.

Buna örnek olarak, sosyal ve ekonomik ortamları birbirinde oldukça farklı olan Endonezya ve İngiltere gösterilebilir. Her 2 ülkede de ebeveynlerin vücut kitle endeksi, çocuklarının vücut kitle endeksi için isabetli tahminler yapmaya olanak tanıyor.

Öte yandan araştırmacılar genetiğin ve aile ortamının obezite aktarımında birbirine kıyasla ne kadar etkili olduğunu belirleyemedi.

cocuk-obezite-2-gidahatti

Obez bireylerin zayıflaması mümkün mü?

Rapora göre, kalıtımın önemini ispatlayan bulgular obezitenin beslenme müdahalesiyle önlenmesinin ne kadar zor olduğu vurguluyor.

Raporda, “Uzun vadede obez bir birey için zayıflama hedefini başarma ihtimali düşük. Bu aynı zamanda oldukça zor bir hedef.” ifadesi ile obeziteden kurtulmanın zorluğu vurgulandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.