AramaArama
Gıda Hattı

Yakında çocukluk hatıralarımızı görebileceğiz!

22 Nisan 2018, 13:00
Paylaş
Yakında çocukluk hatıralarımızı görebileceğiz!

Bilim insanları, erken çocukluk dönemine ait olan ve hatırlayamadığımız anılarımızı geri getirmek için bazı yöntemler geliştirmeye çalışıyor. Bu araştırmalar, yetişkinler üzerinde olumsuz etkisi olan travmatik anıların silinmesinin de önünü açabilir.

2004 yapımı Eternal Sunshine of the Spotless Mind filminde izlediğimiz fantastik hafıza silme uygulaması çok yakında gerçeğe dönüşebilir.

Bebeklik amnezisi ve erken çocukluk dönemi

Erken çocukluk dönemine ait, hatırlayabildiğiniz en eski anınız ne? Kendinizi ne kadar zorlarsanız zorlayın, birçoğunuz hayatın ilk birkaç yılından hiçbir şey hatırlayamayacaktır.

Aslında çocukluk dönemindeki anıları hatırlama da kapasitesine sahibiz. Ancak motor kabiliyetlerimizi geliştiririz ve iletişim kurmayı öğrendiğimiz 2 ile 3 yaş arasındaki dönemde bu anılar beynin farklı bir bölümüne yerleşir.

Bir şeyi sevmeyi veya sevmemeyi de bu dönemde anlamaya başlarız. Bu aşamalarda yaşadığımız deneyimler yetişkin davranışlarımız üzerinde de oldukça etkilidir. Peki bu dönemdeki anılarımızı neden hatırlamayız?

Bu durum çocukluk amnezisi olarak adlandırılır. Bilim insanlarına göre bu dönemde yeni nöron sayısının hızla artması nedeniyle hayatımıza dair bazı detayları hatırlamamız mümkün değildir.

Farelerde de benzer bir durum var

Bilim insanları, insan bebeğinin gelişimine denk olan 17 günlük farelerin de aynı durumu yaşaması nedeniyle bu konuyu araştırmak istedi.

Araştırmacılar, bir şok verilen genç farelerin belirli bir anıyı hatırlayabildiğini, ancak bu hatıranın birkaç günde unutulduğunu gördü. Daha yaşlı farelerde ise şokun etkisinin daha uzun sürdüğü görüldü.

Genç farelerin doğru tetikleme ile şoku hatırlaması, erken dönemde yaşanan anıların kaybedilmediğini, beynin farklı bir kısmında saklandığını gösteriyor.

Henüz gelişme aşamasında olan bu çalışmadan elde edilen veriler, insanlar üzerinde test etmeye uygun değil. Ancak araştırmacılar bu araştırmadan elde edilen sonuçların, insan beynindeki hatıraların çalışma şekli konusunda önemli veriler sunabileceğine inanıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.