Gıda Hattı

Çocukların okuldaki başarısı için kahvaltı şart!

17 Eylül 2016, 10:16
Paylaş
Çocukların okuldaki başarısı için kahvaltı şart!

Öğrencilerin fiziksel gelişimlerini tamamlamaları ve okulda başarılı olabilmeleri için dengeli ve yeterli bir beslenme düzeni oluşturmak şart. Kahvaltı alışkanlığı edinmek de önemli.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seza Baykan, çocukların sağlıklı ve düzenli beslenmelerinin büyüme ve gelişmelerinin yanı sıra okul başarıları için de gerekli olduğunu söyledi. Dr. Seza Baykan, okul çağındaki çocukların beslenmesine ilişkin şu bilgiler verdi:

okul-cocuk-beslenme-5-gidahatti

Çocuklara kahvaltı alışkanlığı kazandırılmalı

Yeterli ve dengeli beslenme için dört temel besin grubundan her gün her öğünde tüketilmeli. Bu dört temel besin grubu; süt ve ürünleri grubu, et-yumurta – kuru baklagiller grubu, sebze ve meyve grubu, ekmek ve tahıllar grubu olarak belirleniyor.

Özellikle kahvaltı alışkanlığı edinmek bu yaşlarda oldukça önem taşır. Vücudun ihtiyaç duyduğu en gerekli besin kaynakları bu öğünde karşılanır. Kahvaltıda kan şekerini hızla yükselten ve sonra düşüren şekerli besinler yerine büyümek için gerekli olan proteinden zengin süt, yumurta, peynir; bağışıklığı güçlendiren vitamin ve mineralden zengin taze sebze-meyve; günlük enerji ihtiyacımızın çoğunluğunu sağlayan ekmek, tahıl gevreği gibi besinler tüketilmeli.

Ülkemizde yapılan bir araştırmada, okul çocuklarının ancak yüzde 57’sinin düzenli kahvaltı yaptığı belirlendi. Kahvaltı yapmayan çocukların derslerdeki konsantrasyonlarının ve algılamalarının düşük, dikkat sürelerinin kısa olduğu, öğrenmede güçlük çektikleri, bazılarında da baş ağrısı, baş dönmesi gibi sorunların olduğu saptandı.

meyve-gidahatti

Atıştırmalık olarak meyve ve kuruyemiş

Çocukların besin ihtiyaçlarının doğru karşılanması, fiziksel gelişimleri kadar akademik başarı ve zihinsel gelişimleri için de gerekli. Doğru beslenen çocuklarda zihin performanslarının daha iyi olduğu yapılan çalışmalarla da kanıtlanmış.

Çocuklara ara öğünlerde abur cubur, bisküvi, çikolata yerine kuru meyve, fındık, ceviz ve badem gibi hem vitamin hem de mineral içeren sağlıklı besinlerin yedirilmesi gerekiyor. Çocukların okul döneminde fiziksel aktiviteleri de yoğun olduğundan bu besinler onlar için doğru enerji kaynağı.

aile-yemek-iftar-sahur-ramazan-gidahatti

Aile çocuk için örnek olmalı

Çocukların beslenme alışkanlıklarını doğru yönde değiştirmek kolaydır ancak bu durum biraz vakit alabilir. Bu noktada ailenin çocuğa rol model olması oldukça önemli. Bir yiyeceği sadece çocuğa yedirmeye çalışmak yanlış bir davranıştır. Çocuk aynı zamanda aile masasında da bu yiyeceklerin herkes tarafından yendiğini görmek isteyebilir. Beslenme alışkanlığı kazandırılmak istenilen çocuk asla zorlanmamalı.

Ona yiyeceği besinlerin sağlayacağı faydalar anlatılmalı. Çocuk böylece kendini baskı altında hissetmeyecek ve severek yemek yiyecek. Çocuğun vitamin ihtiyacını karşılayabilmesi için sebzelerden en az 2-3 çeşit, meyvelerden de 3-4 çeşit tüketmesi öneriliyor. Ayrıca yetişkinler gibi çocukların da bazı besinleri seçme özgürlükleri olduğu unutulmamalı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.