AramaArama
Gıda Hattı

Çocukların alışverişteki rolü ne?

10 Mart 2016, 16:54
Paylaş
Çocukların alışverişteki rolü ne?

Araştırma şirketi Roy Morgan Research tarafından yapılan bir çalışmaya göre, alışverişte çocuklar en çok hangi atıştırmalıkların satın alınacağına karar veriyor.  

cocuk-alısveris-gidahatti

Roy Morgan Research tarafından yapılan çalışmada, katılımcılara çocuklarının alışverişte hangi ürünlerin satın alınmasında etkili olduğu soruldu. 6- 13 yaş arası çocukların %42,3’ü kahvaltılık gevrekleri; %42,1’i tatlıları; %39,8’i de krem çikolata ve reçelleri seçiyor.

Çocukların birçoğunun sözü, alınacak ürün için son söz olmasa da, ailelerinin tercihlerini etkiliyor. Örneğin; çocukların %35’i fast food yemeklerin nerede yeneceği konusunda ailelerine fikir veriyor. Çocukların fikirlerinin önemsendiği bir diğer kategori ise kıyafet, DVD ve oyuncaklar.

Avustralyalı çocuklar üzerinde yapılan çalışmaya göre 10- 13 yaş arası çocuklar, 6- 9 yaş arası çocuklara göre alışverişte ailelerinin üzerinde daha fazla etkiye sahip. Çünkü 10- 13 yaş arası çocuklar, 6- 9 yaş arası çocuklara kıyasla istediklerini yaptırmada daha ısrarcı.

6- 9 yaş arası çocukların satın alınmasında en çok etkili olduğu beş ürünün başında gıda geliyor; bu beş ürünün içinde gıda olmayan tek şey oyuncak. 10- 13 yaş arası çocuklar ise daha çok ayakkabı ve kıyafet gibi ürünlerin satın alınmasında etkili olurken, gıda kategorisinde en çok şekerleme ve çikolata türü yiyeceklerde söz sahibiler.

cocuk-alısveris-gidahatti

Araştırmayı yürüten, Roy Morgan Research Genel Müdürü Michele Levine, konuya dair yaptığı açıklamada şunları söyledi: Çocuklar, çocuklara yönelik reklam yapan ürünleri seçme hakkını kendilerinde görüyorlar. Örneğin, Nutri-Grain marka kahvaltılık gevreğin reklamında, eğer Nutri-Grain yerseniz, İron man kadar güçlü olursunuz ifadelerine yer verildiği için çocuklar bu ürünün satın alınıp alınmamasında söz sahibi olduklarını düşünüyor. Bir başka örnekte yine bir kahvaltılık gevrek markası Froot Loops. Froot Loops’un internet sitesi çocuklara özel oyun ve videolarla dolu. Çocuklara yönelik pazarlama kampanyası yürüttüğü için markette Froot Loops ürünleri gören çocuklar, ailelerine bu ürünleri satın almaları konusunda baskı yapıyorlar. Ancak çocuklar büyüdükçe tercihleri de değişiyor. Üreticiler, bir yandan çocuklara yönelik pazarlama yapmanın avantajlarını yaşarken, bir yandan da duruma her an el koyan ailelerine yönelik strateji geliştirmenin peşine düşüyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.