AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Çocuklarda internet kullanımı

Sadiye Akbulut

TÜM YAZILARI

Sadiye Akbulut

6 Nisan 2019, 16:38

İnternet kullanımı günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Her türlü bilgiye kısa zamanda ulaşabiliyor ve hızlı iletişim kurabiliyor olmak yaşamı oldukça kolaylaştırmaktadır. Bu durum birçok avantajın yanı sıra dezavantajları da beraberinde getirmektedir.

Çocuklarda internet kullanımı

Çocuklarda İnternet Kullanımı | Sadiye Akbulut

Çocuklar ilgi ve merak içindeler. Birbirleriyle etkileşim içerisindeler. İnternette olanları hızlıca öğrenip, yeniliklere ulaşabiliyorlar.

Özellikle internetteki oyunların çok seçenekli içerikleri ve tasarımları bulunmakta. Bu da çocukların yoğun şekilde dikkatini çekiyor ve merak uyandırıyor. Kendileri için yararlı mı zararlı mı diye düşünmeden oynamaya başlıyorlar.

Ailelere öneriler

  1. Ailenin Takibi: Çocuğunuzu internet kullanımında takip etmeniz çok önemlidir. Size göre zararsız olan bir videoyu izlerken ya da oyunu oynarken aniden karşılarına zararlı içerikler çıkabilmektedir.
  2. Kullanım Süresi: Çocuklar sürekli gelişim içerisindeler. Peki bu gelişim dönemi içerisinde çocuğunuz ekrana ne kadar süre maruz kalıyor? Hem fiziksel hem bilişsel gelişimlerini etkileyebilecek kadar önemli ve hala araştırmaları devam eden bir konudur bu.
  3. Doğru Kullanım: İnterneti hem eğlenme hem öğrenme aracı olarak kullanabilirsiniz. Çocuğunuzu interneti doğru kullanmaya yönlendirebilirsiniz. İnternet kullanımı da ebeveyn tarafından öğretilmesi gereken alanlardan biridir.
  4. Kişisel Veri Gizliliği: Çocuğunuza kişisel verinin ne demek olduğunu ve bunun gizliliğinin önemini anlatın. Bazı oyun ve uygulamalarda istenilen bilgilerin verilmeden önce mutlaka ebeveyninden onay alması gerektiğini ona anlatın.
  5. Rol-Model Olmak: Çocuklar dudaklarınızı değil ayaklarınızı takip ederler. Biz yetişkinler de interneti gün içerisinde yoğun olarak kullanıyoruz. Günlük yaşamın akışını takip ediyor, yeni günlük bilgilere ulaşıyoruz. Hatta bazen oyun da oynuyoruz. Aile olarak bizim doğru rol-model olmamız gerekiyor.
  6. Kullanım Alanı: Evden internet erişimi sağladığınız teknolojik aleti ortak kullanım alanına alınız. Özellikle okul çağındaki çocukların kapalı kapılar arkasında tek başına kullanmamasına dikkat ediniz.
  7. Önerilen Kullanım Süresi: İlkokul çağındaki bir çocuk için günlük 30 dakikalık internet kullanımı yeterlidir. Ortaokulda ise 45 dakika yeterli olacaktır.
  8. Güvenli İnternet: Aileler bu konuda uyanık olmalıdır. Evinizde güvenli internet kullanım paketiniz olması önerilmektedir. Zararlı oyun ve içeriklerden çocuğunuzu koruyan bir internet paketi sizin işinize yarayacaktır.
  9. Teknolojik Alete Bağlanma: Eskiye göre çocuğunuzda birtakım değişikliklerden onun etkilendiğini anlayabilirsiniz. Özelikle sosyal ilişkilerinde sık sık oyunlardan bahsediyor ise, sosyal aktiviteler yerine teknolojik alet kullanmak istiyor ise bu sizin dikkatinizi çekecektir. Böyle bir durumda çocuğunuzu spor, kurs gibi etkinliklere yönlendirmeniz faydalı olacaktır.

Psikolog Sadiye Akbulut’a sorun 

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.