AramaArama
Gıda Hattı

Çocuklarda erken göz muayenesi önemli!

16 Ocak 2016, 22:59
Paylaş
Çocuklarda erken göz muayenesi önemli!

Uzmanlar, erken göz muayenesinin, çocuklarda ileride oluşabilecek telafisi güç görme eksiklilerini engellediğini belirtiyor. Göz muayenesinin belirli bir yaşı olmamakla beraber, erken yaşta konulan tanı, daha sonra oluşabilecek sorunların saptanması ve tedavisi için önemli.

cocuk-gox-gidahattiÇocuklarda en sık görülen göz hastalıkları; kırma kusurları (astigmat, miyop, hipermetrop), şaşılık, göz tembelliği, doğumsal katarakt, doğumsal glokom (göz tansiyonu) ve gözyaşı kanalı tıkanıklığı.

Görme duyusu bir çocuk dünyaya geldikten 3 ya da 4 ay sonra gelişmeye başlıyor. Zamanında doğan bebekler doğumdan sonra ilk hafta içinde annelerinin yüz ifadelerini görebilmekle birlikte, erken doğan bebeklerde ise bu işlev daha geç oluşuyor.

Bebeklerin doğumdan hemen sonraki dönemde özellikle retina tabakasının gelişimi açısından yakın takibi önemli.

Zaman içinde bebeğin görme refleksi gelişiyor ve görme duyusunun tam olarak gelişimi 7 ile 10 yasları arasındaki dönemde tamamlanıyor.

Doğumdan bu zamana kadar geçen süre içerisinde oluşan görme bozuklukları okul dönemindeki her 4 çocuktan birini etkiliyor.

goz-gidahattiGöz muayenesinin belirli bir yaşının olmadığını belirten uzmanlar, çocukların bir yaşını doldurduğu dönemde ve 3-4 yaşlarında göz muayenesinden geçmiş olmalarının ilerde oluşabilecek sorunları saptamada ve tedavisinde önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Gözlerin duruşunun görme sorununun habercisi olabileceğinin altını çizen uzmanlar, anne babaları uyanık olmaları ve zaman geçirmeden bir göz doktoruna başvurmaları noktasında uyarıyor.

Çocukların göz teması kurduğunda her iki gözünün birbirine paralel durması, gözlerde olası içe veya dışa kayma izlenimi, kitap okurken ya da televizyon izlerken başını bir yöne çevirme, eğme, bir gözünü kapatma, sık sık göz kırpma, gözlerini kısma gibi durumların bir görme problemine işaret edebileceği belirtiliyor.

VISION SCREENER PlUSOPTIX SO8

Çocuklarda miyop, hipermetrop, astigmat veya şaşılık gibi bir göz hastalığının olup olmadığını ortaya çıkaran bir tarama testi olan VISION SCREENER PlUSOPTIX SO8, bir metre uzaklıktan elle tutulan, fotoğraf makinesi gibi bir cihaz yardımı ile birkaç saniye içinde yapılabilir.

Şaşılık

Bir nesne veya noktaya bakarken gözlerden biri istenen hedefe bakarken diğerinin başka bir noktaya bakması şaşılık olarak adlandırılmaktadır. Şaşılık her yaşta görülmekle birlikte çocukluk döneminde daha sık görülür.

Göz Tembelliği

Herhangi bir görme sinir tabakası veya görme sinir yolu hastalığı olmaksızın görmenin tam görme seviyelerinin altında olması olarak tanımlanan göz tembelliği genellikle tek bir gözde açığa çıkar ve bu nedenle aileler tarafından tespit edilmesi zordur.

Gözbebeğinin Rengi

Gözün renkli kısmının ortasında bulunan siyah yuvarlak olarak bulunan gözbebeğinin beyaz, gri veya sarı gibi bir renge dönüşmesi ciddi hastalıklara (katarakt, tümörler, enfeksiyon, gelişim bozuklukları) işaret eder.

Doğuşsal Glokom

Erken müdahale edilmediğinde kalıcı körlüğe yol açan ciddi bir bozukluk olan glokom tanısı ancak göz tansiyonun ölçümü yapılarak konulabilmektedir.

Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı

 Gözyaşı kanal tıkanıklığının nedeni gözyaşı kanallarının tıkanıklıkları veya darlıklarıdır. Burun köküne basıldığında çapaklanmaya neden olan iltihabi sıvıların dışarı çıkmasıyla ilk bir yaş sonunda kanal açılır ve çocuğun şikâyetleri kaybolur. Bu dönem içerisinde kanalın açılmasını kolaylaştırmak için burun köküne masaj önerilir. Çapaklanmanın olduğu dönemlerde ise antibiyotikli damlalar kullanılır.

 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.