Gıda Hattı

Çocuklara el yıkamayı öğretmenin eğlenceli yolları!

28 Kasım 2021, 12:05
Paylaş
Çocuklara el yıkamayı öğretmenin eğlenceli yolları!

Çocuklara küçük yaşlardan itibaren iyi el yıkama alışkanlıklarını öğretmek çok önemli. Salgının bize öğrettiği bir şey varsa, o da el yıkamanın gerçekten oldukça kritik olduğudur. Peki çocuklara el yıkama alışkanlığını nasıl aşılarız?

Mikroplar, nefes aldığımızda, hapşırdığımızda veya öksürdüğümüzde salınan küçük damlacıklar yoluyla yayılabiliyor. Normal solunum sırasında, bu damlacıklar nispeten kısa mesafeler kat edebiliyor. Ancak hapşırırken veya öksürürken oluşan damlacıklar saniyede 22 metre hızla hareket edebiliyor. Bu, mikropların birkaç metreden onlarca metre uzağa gidebileceği anlamına geliyor.

Çocuklara küçük yaşlardan itibaren iyi el yıkama alışkanlıklarını öğretmenin hayati önem taşıdığını söylemek gerekiyor.

Bu alışkanlık gerçekten önemli. Çünkü yetişkinlerde el hijyeni hakkında bildiğimiz şey, uygulamalarımızın çocukken öğrenildiği.

Çocuklar, yetişkinlerin yaptıklarını taklit etmede gerçekten başarılılar. Dolayısıyla, bu davranışa rol model olmak ileriye doğru atılmış olumlu bir adım oluyor.

Görünmeyeni görünür yapmak faydalı!

Çocuklar, örneğin bahçede oynadıktan veya resim yaptıktan sonra, gözle görülür şekilde kirlendiklerinde ellerini yıkamak isteyecekler. Ancak burnunu sildikten, öksürdükten veya tuvaleti kullandıktan sonra neden ellerini yıkamaları gerektiğini anlayamayabilirler.

El yıkamayı görünmez kötüleri yok etme oyunu olarak çocuklara anlatmak oldukça faydalı oluyor. Ellerini sabun ve suyla ovmak mikroplara karşı silahlar olduğunu anlatmak bu alışkanlığı kazanma konusunda önemli.

Güzel kokuları kullanabilirsiniz

Eğlenceli, kokulu sabunlar ve renkli pompalı spreyler kullanmak, çocukları uygun bir temizlik için sabun kullanmaya teşvik edebiliyor.

Şarkı eşliğinde el yıkayın

Küçük çocukların ellerini ne kadar süreyle yıkamaları gerektiğini anlamalarına yardımcı olmak için  onlara şarkı söylemeyi öğretin. Mutlaka faydalı olacaktır.

Sonuç olarak tüm bunları yaptıktan sonra el yıkamanın mutlaka bir gereklilik olduğunu çocuklara anlatmak gerekiyor. Ayrıca soğuk kış aylarında çocukların ellerini ılık suyla yıkatmayı deneyebilirsiniz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.